Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Deutsche Marine powróci na Indo-Pacyfik

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 04 stycznia 2022

Dowódca Deutsche Marine (marynarki wojennej Niemiec) wadm. Kay-Achim Schönbach wygłosił gościnny wykład w oddziale IISS w Singapurze. Jednym z punktów wystąpienia była odbudowa obecności Deutsche Marine w rejonie Indo-Pacyfiku.

Niemiecka fregata Bayern (F217) podczas wizyty w porcie w Singapurze / Zdjęcie: Twitter – GermanyinSGP

Wizyta wiceadmirała była związana z wejściem do portu w Singapurze niemieckiej fregaty Bayern (F217), typu F123. Jest to pierwszy niemiecki okręt, który został wysłany w ten rejon po 19 latach przerwy. Misja fregaty służy głównie przełamaniu lodów w perspektywie przyszłych działań morskich niemieckiej marynarki wojennej na tym obszarze. Ma ona skutkować odtworzeniem współpracy z licznymi partnerami Niemiec w regionie.

Niemcy zamierzają wysyłać okręty na Indo-Pacyfik regularnie, co dwa lata. Nie wyklucza się także włączenia niemieckich jednostek do sojuszniczych lotniskowcowych grup bojowych. Po fregacie Bayern planowane jest wysłanie dwóch kolejnych okrętów w 2023. Będą to fregata i okręt pomocniczy.

W dalszej perspektywie rozważane jest stałe stacjonowanie okrętów w czasie 2-letnich tur. W tym czasie rotowano by jedynie ich załogi. Taką rolę pełnić by miały fregaty typu F125 (Nordrhein-Westfalen w służbie, 2020-06-12). Na potrzeby skierowanych tam jednostek miałyby być tworzone tymczasowe węzły logistyczne. Rozmowy na temat ich utworzenia toczą się już z Singapurem, Japonią i Republiką Korei.

Niemiecka obecność w regionie zostanie zaznaczona w przyszłym roku także poprzez obecność jednostek Luftwaffe i cyberbezpieczeństwa. Nie sprecyzowano jednak, do jakiego państwa mogą one trafić. Poprzez zaangażowanie Niemcy zamierzają demonstrować własne interesy w kwestiach handlowych, jak też chronić inne państwa przed wykluczeniem (Niemiecki okręt w Japonii po 20 latach, 2021-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.