Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

5 Brytyjczyków zabitych przez afgańskiego policjanta

Strategia i polityka, 04 listopada 2009

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w Afganistanie zginęło 5 żołnierzy, zabitych przez afgańskiego policjanta. Poszukiwania sprawcy trwają. Od początku roku w Afganistanie zginęło 93 brytyjskich żołnierzy.

3 żołnierzy z Grenadier Guards i 2 żandarmów Royal Military Police pełniło służbę w jednym z posterunków kontrolnych dystryktu Nad-e'Ali, w prowincji Helmand. Nadzorowali pracę afgańskich policjantów, obsługujących tę placówkę.

Niespodziewanie jeden z funkcjonariuszy otworzył ogień do Brytyjczyków, zabijając ich na miejscu. Żołnierze nie mieli żadnych szans na obronę. Policjant zbiegł. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę jego poszukiwania, nadzorowane wspólnie przez brytyjską żandarmerię i afgańską policję.

Motywy działania zamachowca nie są znane. Przypuszcza się, że współpracował z innym policjantem.

Strata w incydencie aż 5 żołnierzy, jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w tym roku dla 9-tysięcznego, brytyjskiego kontyngentu. Od początku 2009 w Afganistanie zginęło 93 żołnierzy tego kraju, co czyni straty najwyższymi, od czasu wojny o Falklandy-Malwiny w 1982.

Bieżący rok jest równie tragiczny dla innych nacji. Łącznie w Afganistanie zginęło lub zmarło aż 460 zagranicznych żołnierzy, w tym 281 z USA.

W całym ubiegłym roku zginęło 295 żołnierzy, w tym 155 amerykańskich. Wzrost strat łączy się ze skokowym zwiększeniem wielkości kontyngentów - liczba zagranicznych żołnierzy przekroczyła już 100 tys. - oraz bardziej ofensywną taktyką, mającą zahamować wzrost wpływów Talibów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.