Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BRDM-2 dla Autonomii Palestyńskiej

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 22 listopada 2007

Według przedstawicieli Rosji, władze Izraela zdecydowały się zaaprobować dostawę 25 opancerzonych transporterów BRDM-2 dla Autonomii Palestyńskiej. Moskwa zaproponowała przekazanie pojazdów dwa lata temu, jednak do tej pory w Tel Awiwie przeważały obawy, by nie trafiły one w ręce bojowników antyizraelskich.

BRDM-2 będą najcięższym sprzętem sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Jednak nie będzie to ich premiera. W 1995, na mocy porozumień Oslo II, Rosja przekazał 45 wozów tego typu, które wzmocniły nieliczne formacje policji, szczególnie w Strefie Gazy. Wraz z rozpoczęciem w 2000 drugiej Intifady i przejściem na stronę powstańców większości funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, BRDM-y zostały z czasem zniszczone przez wojska izraelskie

Od momentu wystąpienia otwartego konfliktu między Hamasem a OWP, Izrael i państwa zachodnie rozpoczęły stopniowe dozbrajanie rządowych sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej, by mogły one pokonać mniej liczne, ale lepiej zorganizowane i wyszkolone bojówki Hamasu. Łączy się z tym wczorajsza decyzja Tel Awiwu o umożliwieniu przekazania na Zachodni Brzeg Jordanu, a konkretnie do Nablusu, 25 rosyjskich opancerzonych transporterów BRDM-2.

Wybór miasta nie jest przypadkowy. Znajdują się tam bowiem liczne grupy zwolenników Hamasu i bezwarunkowej walki z Izraelem. Tymczasem władze Autonomii rozpoczęły w listopadzie działania, mające na celu likwidację tych bojówek. Rosyjskie wozy mają przyspieszyć sukces operacji. Przedstawiciele izraelskiego ministerstwa obrony zapowiedzieli, że w przypadku powodzenia akcji i rozszerzenia jej na inne miasta rządzone przez Palestyńczyków, dopuszczą do przekazania kolejnej transzy 25 pojazdów tego samego typu.

Decyzja zapadła przed zaplanowaną na 26-28 listopada konferencją bliskowschodnią w Annapolis w stanie Maryland, gdzie pojawią się przywódcy Izraela, Autonomii Palestyńskiej, USA, a także przedstawiciele najważniejszych państw mających wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie (m.in. Rosji, UE i krajów muzułmańskich). Dozbrojenie formacji bezpieczeństwa Autonomii wpisuje się w szereg działań i gestów politycznych, które mają stworzyć dobrą atmosferę rozmów. Dla przykładu Izrael zwolnił kilkuset więźniów palestyńskich, zmniejszył restrykcje gospodarcze wobec gospodarki Zachodniego Brzegu Jordanu i zapowiedział zamrożenie osadnictwa żydowskiego. Z kolei prezydent Mahmud Abbas zadeklarował chęć zakończenia konfliktu bliskowschodniego i rozpoczął otwarte przygotowania do rozprawy ze zwolennikami Hamasu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.