Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacki certyfikat dla AirCar

Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, Nowe technologie, 24 stycznia 2022

Słowackie władze lotnicze wydały świadectwo zdatności do lotu dla pojazdu drogowego KleinVision AirCar (AirCar V5 po oblocie, 2020-11-11), który może latać. Pojazd jest napędzany 1,6-litrowym silnikiem BMW. W ramach testów certyfikacyjnych wykonał ponad 200 lotów o łącznej długości 70 godzin (AirCar z Nitry do Bratysławy, 2021-06-30). Wykonywał w ich trakcie szereg manewrów, także bardzo nietypowych.

Latający samochód KleinVision AirCar w locie testowym przed uzyskaniem certyfikacji / Zdjęcie: KleinVision

Słowacki nadzór lotniczy nadzoruje rozwój AirCar od 5 lat. Nadzór realizuje we współpracy z EASA (European Union Aviation Safety Agency). Dyrektor ds. Lotnictwa Cywilnego Słowacji, Rene Molnar, powiedział, że certyfikacja tak nietypowego pojazdu jest trudnym, ale i fascynującym zadaniem.

Uzyskanie certyfikatu otwiera drogę do rozpoczęcia produkcji seryjnej latającego samochodu. KleinVision testuje teraz nowy silnik Adept Airmotive dla kolejnego modelu AirCar, który będzie napędzał śmigło o zmiennym skoku. Ma on osiągać prędkości przekraczające 290 km/h i mieć zasięg ok. 1000 km. Przedstawiciele KleinVision oceniają, że nowy model produkcyjny zostanie certyfikowany za około rok.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.