Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL zaoferowała Tajlandii używane OP

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 07 lutego 2022

Dowódca marynarki wojennej Tajlandii adm. Somprasong Nilsamai poinformował, że ChRL nieformalnie zaoferowała Tajlandii dwa używane okręty podwodne typu Song (Typ 039). Wcześniej zostały one wycofane ze służby W Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Oferowane Tajlandii OP typu Song przed przekazaniem będą musiały przejść remont / Zdjęcie: MO ChRL

Nie wiadomo, na jakich zasadach okręty miałyby trafić do Tajlandii. Spodziewane jest ich przekazanie bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Przed przyjęciem do służby okręty będą jednak musiały przejść remont przywracający im pełną sprawność techniczną. Wcześniej ChRL zdecydowała o przekazaniu Mjanmie dwóch starszych OP typu Ming (Typ 035) (Mjanma odebrała OP typu Ming, 2021-12-28).

OP typu Song to konwencjonalne diesel-elektryczne okręty, które były budowane od 1991. Jest to pierwszy typ konwencjonalnego okrętu podwodnego w pełni zaprojektowanego w ChRL i pierwszego o kroplowym kształcie kadłuba w służbie chińskiej marynarki. Wyporność nawodna to 1700 t, a podwodna – 2250 t. Okręt jest uzbrojony w 6 wyrzutni torped kal. 533 mm, z których można wystrzeliwać torpedy Yu-4 i pociski przeciwokrętowe YJ-82. Załogę stanowi 60 oficerów i marynarzy. OP typu Song mogą operować na głębokości do 300 m.

Przekazywanie sprzętu wojskowego do państw regionu jest jednym z elementów polityki regionalnej Pekinu. Pozwala to budować dobre relacje bilateralne z innymi pastwami i wzmacniać pozycję ChRL kosztem USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.