Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmodernizowane tureckie Leopardy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 listopada 2009

W zakładach Aselsan w mieście Arifije, 12 listopada odbyła się uroczystość zakończenia programu modernizacji 171 tureckich czołgów Leopard 1A1 i 1A4, do wariantu 1T. Zmiana polegała na zamontowaniu nowego SKO.

Zmodernizowany Leopard 1T / Zdjęcie: Aselsan

Na uroczystości obecny był turecki minister obrony, Verdi Gonul. Program odmłodzenia Leopardów 1 był bowiem jednym z ważniejszych przedsięwzięć, które podjęła Ankara dla zwiększenia potencjału bojowego części swojej imponującej floty pancernej. Składa się na nią bowiem ok. 4 tys. czołgów, głównie różnych wersji przestarzałych M48 i M60.

W jednostkach operacyjnych znajduje się większość z 339 Leopardów 2A4, 337 Leopardów 1 oraz 920 zmodernizowanych czołgów M60.

Turcja rozpoczęła już program budowy własnego czołgu podstawowego (zobacz: Korea pomoże zbudować Turcji nowoczesny czołg, ALTAY ruszył), jednak nie zaniedbuje modernizacji posiadanych, jeszcze w miarę nowoczesnych wozów.

Obecnie finalizowany jest np. program przebudowy w oparciu głównie o izraelskie podzespoły 170 czołgów M60A1 do wariantu M60T Sabra, z nowym działem kalibru 120 mm, niemieckim silnikiem, rodzimym SKO i wzmocnionym opancerzeniem, otrzymując kosztem 688 mln USD w praktyce nowe pojazdy.

Niemal równolegle, również w 2002, ministerstwo obrony zleciło spółce Aselsan przeprowadzenie płytkiej modernizacji części Leopardów 1A1 i 1A4. Zmiany polegały na zamontowaniu nowoczesnego SKO Volcan. Składa się nań kilkanaście elementów, w tym nowy komputer balistyczny, system dokładnego określenia pozycji wieży (w poziomie) i armaty (w pionie), wyświetlacz dowódcy wraz z nowym komputerem pokładowym, kamera termalna 2. generacji z systemem śledzenia celu, urządzenie pomiaru prędkości wylotowej pocisku, mierniki temperatur, nowe peryskopy mechanika-kierowcy i urządzenia nawigacyjne.

Dzięki temu w zmodernizowanych 171 pojazdach uzyskano zdecydowanie większe prawdopodobieństwo trafienia celu pierwszym pociskiem. Udało się również wielokrotnie zwiększyć możliwości działania w nocy i złych warunkach pogodowych.

SKO Volcan oferowane jest również Chile, w ewentualnym programie modernizacji 100 chilijskich Leopardów 1. Negocjacje w sprawie szczegółów transakcji, o spodziewanej wartości 150 mln USD, trwają.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.