Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kewlar-E w walkach w Charkowie

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Konflikty zbrojne, 27 lutego 2022

Wczoraj, 26 lutego 2022, w Internecie pojawiły się nagrania z bronionego przez SZ Ukrainy Charkowa, na których jest widoczny prototypowy bwp Kewlar-E opracowany w tamtejszych zakładach UkrInnMasz. Wiele wskazuje na to, że wóz skierowano do obrony miasta.

Według rosyjskich internautów, pojazd miał nie zdążyć dojechać do obszaru walki z powodu kolizji. Informacja nie została jednak potwierdzona, co każe traktować ją z ostrożnością / Zdjęcie: Twitter

Pojazd bazuje na wydłużonym podwoziu armatohaubicy samobieżnej 2S1 Goździk. Uzbrojony jest w bezzałogowy moduł bojowy Szturm z 30-mm armatą automatyczną ZTM-1 i dwie wyrzutnie ppk. Pojazd ważący 18,5 t napędzany jest silnikiem Cummins zapewniający stosunek mocy do wagi 25 KM/t. W pojeździe jest miejsce dla 3 żołnierzy załogi i 6-osobowego desantu. Opancerzenie zapewnia ochronę zgodną z poziomem 2 STANAG 4569. Pierwsze fotografie pojazdu pojawiły się w sieci w 2020.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Charków jest areną ciężkich walk. Początkowo toczyły się one na przedmieściach, jednak z powodu silnego oporu rosyjskie wojska były zmuszone do obejścia miasta. Wojska ukraińskie broniące Charkowa są pod ciężkim ostrzałem (w tym artylerii rakietowej strzelającej pociskami z subamunicją kasetową i głowicami termobarycznymi). Dzisiaj miał miejsce silny szturm na miasto. Według dostępnych informacji, Rosjanom udało się wedrzeć do miasta kilkoma głównymi arteriami komunikacyjnymi. Władze Charkowa poinformowały z kolei o odzyskaniu przez SZ Ukrainy pełnej kontroli na miastem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.