Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Groźne zjawisko – rewizja doktryny państwowej Rosji

Strategia i polityka, 15 listopada 2009

Moskwa popełnia fatalny błąd odrzucając kardynalną zasadę nienaruszalności granic republik dawnego ZSRR, wypracowaną w 1990 w Puszczy Białowieskiej, kiedy zgodzono się na rozpad Rosji Sowieckiej - uważa prof. Jerzy Pomianowski, członek polsko-rosyjskiej grupy specjalistów do spraw trudnych.

Prof. Jerzy Pomianowski: odrzucenie zasad białowieskich z 1990 zagraża Rosji chaosem, konfliktami i ewentualnym przelewem krwi

14 listopada w warszawskim Pałacu Staszica Pomianowski relacjonował swoje wrażenia, tuż po powrocie z najnowszej tury rozmów w Rosji, podczas debaty eksperckiej Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej - Stół Polsko-Rosyjski: Przeszłość, tożsamość i polityka historyczna. Uczestnikiem debaty, która obejmowała także zagadnienia bezpieczeństwa był przedstawiciel RAPORT-wto.

Pomianowski uważa, że przekreślenie kanonu białowieskiego i wprowadzenie kategorii etniczno-narodowościowej przy ewentualnym nowym i niebezpiecznym kreśleniu granic na Wschodzie, czego przykładem było wykreowanie przez Kreml i uznanie niezależności Osetii Południowej i Abchazji - oderwanych od Gruzji - oznaczać może całkowitą rewizję doktryny polityki rosyjskiej. Nie jest wykluczone, że jednym z tego przejawów był także scenariusz najnowszych wielkich wspólnych ćwiczeń rosyjsko-białoruskich - Zapad 2009. Nie ma przy tym wątpliwości, że część wpływowych kręgów władzy w Rosji dążyć będzie w najbliższym czasie do tzw. odzyskania Ukrainy, lub też jej podziału na część wschodnią i zachodnią, według kryterium powszechności języka rosyjskiego na wschodzie.

Profesor Jerzy Pomianowski ocenia, że odejście przez Kreml od zasad białowieskich tworzy zupełnie nową jakość w ocenie środowiska bezpieczeństwa Polski. Uważa on, że jest to przede wszystkim bardzo groźne zjawisko dla samej Rosji. Otwiera ono bowiem za naszymi wschodnimi granicami zamkniętą w 1990 sferę roszczeń terytorialnych, co może w konsekwencji doprowadzić do rozlewu krwi, wojen i konfliktów, takich jak te, do których doszło w wyniku rozpadu Jugosławii. Dla nas rodzi to oczywiste implikacje, bowiem zgodnie ze wspólnym stanowiskiem obozu rządowego i prezydenckiego, Polska nie może pozostać obojętna na próby rozczłonkowania Ukrainy...

Panel warszawskiej debaty eksperckiej Stół Polsko-Rosyjski: Przeszłość, tożsamość i polityka historyczna, Trzeci z prawej gość z Moskwy - wybitny ekonomista, prof. Jewgienij Jasin: Rosja przeżywa dziś czas konwulsji po ostatecznym upadku imperium i polityki imperialnej

Prof. Pomianowski poinformował, że najnowsza moskiewska runda rozmów polsko-rosyjskiej grupy ekspertów do rozstrzygnięcia trudnych kwestii historycznych (połowa listopada 2009) przyniosła nieoczekiwany postęp. Grupy politologów i historyków obu stron (polską kieruje prof. Adam Daniel Rotfeld - były wiceszef naszej dyplomacji, rosyjską - prof. Anatolij Torkunow - rektor prestiżowego moskiewskiego MGIMO) spotykają się regularnie od czerwca 2008. Znaleźliśmy drogę do faktów, a oddzieliliśmy, jak się wyraził były prezydent Rosji - muchy od kotletów - podsumował Pomianowski. Rzecz dotyczy interpretacji masakry polskich oficerów w Piatichatkach, Miednoje i Katyniu, a także losów sowieckich jeńców wojny 1920 w Polsce.

Uczestnik warszawskiej debaty - prof. Jewgienij Jasin, wybitny rosyjski ekonomista, członek Izby Społecznej przy prezydencie Rosji uważa, że jego kraj przeżywa obecnie trudny czas poszukiwania tożsamości po zamknięciu okresu imperialnego. Dla niego ZSRS był przedłużeniem imperium rosyjskiego. Dawne europejskie imperia się rozpadły, a ich spadkobiercy logicznie i sensownie połączyli siły w wspólnym organizmie Unii Europejskiej. My zaś nie jesteśmy przygotowani na ostateczny koniec imperium. Rosjanie i Rosja nie mogą się z tym pogodzić. I dlatego tak łatwo manipulować społeczeństwem rosyjskim, tak łatwo wpędzać je w pułapkę wyimaginowanych wrogów i zagrożeń zewnętrznych...

Słynna komisja do spraw defalsyfikacji historii Rosji jest de facto komisją do spraw falsyfikacji naszej historii, ponieważ sterują nią politycy i polityka - stwierdził w Warszawie prof. Jasin

Zdjęcia: Wojciech Łuczak


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.