Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraiński kontratak pod Kijowem

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Konflikty zbrojne, 03 marca 2022

W Internecie pojawiły się doniesienia o kontrataku SZ Ukrainy na skrzydło wojsk FR próbujących otoczyć Kijów. Ukraińskie natarcie wymusiło rozpoczęcie odwrotu czołówek wojsk rosyjskich.

Rosyjski czołg i transporter opancerzony zniszczone w walkach pod Iwankowem / Zdjęcie: Twitter

Według map sporządzanych przez obserwatorów, jak też dzięki udostępnionym materiałom w mediach społecznościowym można zauważyć, że Ukraińcy zagrozili zapleczu wojsk rosyjskich pod Kijowem. Natarcie miało się rozpocząć wczoraj, 2 marca 2022, a dzisiaj jest kontynuowane. Według ostatnich raportów SZ Ukrainy odbiły miasto Bucza na przedmieściach Kijowa oraz osiedle Borodzianka ok. 40 km na zachód od Kijowa.

Co jednak najistotniejsze, ukraińskie pododdziały pancerno-zmechanizowane wypierają też Rosjan z okolic miasta Iwanków. Ma ono kluczowe położenie ponieważ przebiega przez nie najkrótsza trasa z okolic Czarnobyla – skąd wyruszyły siły rosyjskie – w kierunku Kijowa. Bez kontroli nad Iwankowem prowadzenie operacji w rejonie Kijowa może być dla Rosjan poważnie utrudnione.

Mimo dotychczasowego powodzenia ukraińskiego natarcia wiele zależy od reakcji wojsk rosyjskich i ściągnięcia przez nie dodatkowych sił na zagrożony odcinek (Straty stron w walkach na Ukrainie, 2022-03-03, Kolejne państwa dozbroją SZ Ukrainy, 2022-03-02, Straty lotnicze w wojnie na Ukrainie, 2022-02-27).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.