Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

3 satelity Glonass-M wróciły do producenta

Astronautyka, Strategia i polityka, 16 listopada 2009

3 przygotowywane do startu satelity Glonass-M zostały odesłane z kosmodromu Bajkonur do producenta, który ma je naprawić.

Demontaż satelitów przez brygadę z wytwórni OAO Informacionnyje sputnikowyje systemy im. M.F. Reszetniewa trwał 2 tygodnie. Ostatecznie odesłano je do naprawy po twierdzeniu poważnych niesprawności. Satelity do zakładów mieszczących się w Kraju Krasnojarskim przewiózł 3 rejsami odpowiednio dostosowany samolot Ił-62.

Satelity Glonass-M miały zostać umieszczone przez rakietę Proton-M na wyznaczonych orbitach we wrześniu. Ze startu zrezygnowano, gdy w jednym z satelitów wykryto poważną usterkę. Później podobne usterki stwierdzono w pozostałych satelitach. Jeszcze w październiku Roskosms informował jednak, że start nastąpi w drugiej dekadzie grudnia (kolejne 3 satelity miały zostać wyniesione na orbity w lutym 2010). Dziś wiadomo, że start przeniesiono na drugą połowę 2010.

Warto przypomnieć, że satelita Glonass-M umieszczony na orbicie 25 września 2008 do tej pory nie zaczął normalnie funkcjonować. Wycofano go z eksploatacji w tydzień po starcie. 3 zwrócone producentowi satelity są tego samego typu.

Obecnie w skład systemu GLONASS wchodzi 16 czynnych satelitów (13 satelitów GLONASS w 2008, 3 kolejne satelity Glonass-M na orbicie). Zapewniają one pokrycie sygnałem Syberii. Reszta terytorium Federacji Rosyjskiej jest pokryta w 92-97%. Wcześniejsze plany przewidywały, że do końca 2009 na orbitach znajdą się 24 satelity systemu GLONASS. Do normalnej pracy systemu i pokrycia całej powierzchni Ziemi potrzeba 30 satelitów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.