Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Europejska mizeria

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 listopada 2009

Według ostatniej analizy Forecast International (FI), wydatki wojskowe europejskich państw NATO zmniejszyły się w ciągu ostatniego roku o 5%, z 295 mld USD w 2008 do 280 mld obecnie. Powodem jest kryzys ekonomiczny.

Załamanie gospodarcze dotknęło praktycznie wszystkich regionów świata i spowodowało w konsekwencji zahamowanie wzrostu wydatków wojskowych. Jednak w przypadku takich państw, jak USA, Chiny czy Indie w 2009 realizowano budżety wojskowe większe, niż rok wcześniej.

Odmienna sytuacja dotyczy europejskich państw NATO, z reguły jednocześnie krajów UE, które przyjęły na siebie obowiązek utrzymania deficytu budżetowego na poziomie 3% PKB.

W związku ze zmniejszeniem się wpływów, koniecznym stało się zmniejszenie wydatków. Realizowano to głównie kosztem resortów obrony. Analitycy FI zwrócili przy tym szczególną uwagę na państwa nadbałtyckie (zobacz: Estonia tnie wydatki, Bezpłatne urlopy litewskich żołnierzy) oraz Polskę, która niedługo po ogłoszeniu 10-letniego planu modernizacyjnego o wartości 20 mld USD, zmniejszyła budżet obronny o prawie 8% (w istocie budżet zmniejszono o ponad 20% procent, wliczając w to sumy za towary i usługi, nie opłacone w 2008; zobacz: Cięcia made in Poland).

Obecny kryzys spowodował, że w naszym regionie jedynie 4 państwa przeznaczają na obronność więcej niż 2% PKB. Są to Wielka Brytania, Francja, Grecja i Turcja, przy czym te dwa pierwsze zapewniają łącznie 49% wydatków wojskowych krajów NATO-UE.

Londyn i Paryż nie zdecydowały się na realne zmniejszenie budżetów wojskowych w bieżącym roku, co nie oznacza, że nie odczuwają skutków kryzysu. Ich plany zbrojeniowe uległy poważnym ograniczeniom, które będą odczuwalne w kolejnych latach. Dotyczy to chociażby programu wozów bojowych FRES czy zmniejszenia liczby samolotów zamawianych przez RAF.

Na tym tle, na pierwszy rzut oka wyjątkowo dobrze prezentują się Niemcy, którzy w ramach pomocy państwa dla gospodarki, zwiększyli wydatki specjalne o ponad 1,5 mld Euro. Pamiętać jednak należy, że mimo tego przeznaczają na obronność jedynie 1,3% PKB.

Łączne wydatki europejskich państw NATO zamkną się w tym roku kwotą 280 mld USD. Tymczasem Stany Zjednoczone AP wydały w roku budżetowym 2009 (który zakończył się 30 września) 512 mld USD (zobacz: Budżet wojskowy USA wszedł w życie), nie licząc sum na wojny w Iraku i Afganistanie oraz pokaźnych kwot z budżetów innych resortów, głównie energetyki i zdrowia. Całkowite wydatki obronne USA należy więc obliczać przynajmniej na 700 mld USD, a więc ponad 2,5-krotnie więcej niż w europejskich krajach NATO, które dysponują łącznie porównywalnym, do amerykańskiego, PKB.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.