Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lynx KF41 dla Iraku?

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 marca 2022

Serwis Tactical Report poinformował o trwających rozmowach przedstawicieli niemieckiego przemysłu z irackim rządem w sprawie zakupu bwp Lynx KF41. Żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła tych doniesień, tym samym nie są również znane szczegóły toczących się rozmów.

Uzbrojeniem węgierskich Lynx KF41 będą wieże Lance 2.0 z armatą napędową Wotan kal. 30/35 mm lub 30-mm MK30-2 i podwójną wyrzutnią ppk Spike. Nie wiadomo na razie w jakiej konfiguracji mogłyby trafić do Iraku / Zdjęcie: Rheinmetall

W przypadku zakupu Lynx KF41 stałby się najnowocześniejszym wozem bojowym używanym przez irackie wojska lądowe. Problemem mogą się jednak okazać niewystarczające środki budżetowe irackiego ministerstwa obrony. Należy jednak przypuszczać, że podobnie jak w przypadku ofert Lynxa w innych państwach, także w tym przypadku pojawiła się propozycja udziału irackiego przemysłu, który mógłby zostać zaangażowany w produkcję i remonty wozów tego typu. W dłuższej perspektywie czasowej może to przynieść istotne oszczędności.

Większość floty pojazdów opancerzonych irackich wojsk lądowych stanowi ok 700 bwp, głównie sowieckiej proweniencji, w tym BMP-1. Bagdad zamówił też prawdopodobnie 500 BMP-3, a ich dostawy mają być zrealizowane do końca 2022. Irak używa sprzęt pochodzącego z Rosji głównie z uwagi na większą prostotę, niższe koszty zakupu i eksploatacji niż w przypadku zachodnich typów uzbrojenia.

Pierwszym i do tej pory jedynym odbiorcą KF41 Lynx stały się Magyar Szárazföldi Haderő (węgierskie wojska lądowe), które zamówiły 218 pojazdów z częściową ich produkcją w kraju. Wozy te są także oferowane australijskim wojskom lądowym w zbliżającym się do rozstrzygnięcia programie Land 400 Phase 3. Ponadto Lynx rywalizuje w postępowaniu na następcę amerykańskich Bradleyów i jest potencjalnym kandydatem na następcę włoskich bwp VCC-80 Dardo. KF41 Lynx jest również w kręgu zainteresowania słowackich wojsk lądowych (Lynx 120 zaprezentowany, 2022-02-18, Prototypowy Lynx dla USA, 2021-10-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.