Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na MH-60R dla Hiszpanii

Transakcje, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 21 marca 2022

Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała Kongres USA o wydaniu zgody na sprzedaż Hiszpanii 8 morskich śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky MH-60R Seahawk. Śmigłowce przeznaczone dla hiszpańskiej marynarki wojennej zostaną kupione w ramach programu Foreign Military Sales.

Wartość potencjalnej transakcji obejmującej śmigłowce, uzbrojenie i wyposażenie została oszacowana na ok. 950 mln USD / Zdjęcie: Maciej Hypś

W uzasadnieniu decyzji podano, że sprzedaż śmigłowców Hiszpanii zwiększy zdolności tego państwa do wykonywania zadań przeciwko okrętom podwodnym i nawodnym jak również do realizacji zadań pomocniczych, jak zaopatrzenie okrętów na morzu i prowadzenie misji ratunkowych. Dzięki temu Hiszpania będzie mogła jeszcze lepiej wspierać działania NATO, a jej uzbrojenie będzie kompatybilne z amerykańską marynarką wojenną.

Potencjalna umowa ma wartość 950 mln USD (ok. 4 mld PLN) i poza śmigłowcami obejmie również dostawę pocisków kierowanych AGM-114R Hellfire i APKWS II, a także systemów planowania misji i wsparcia szkoleniowego i logistycznego. Ponadto dla 4 MH-60R mają zostać pozyskać zestawy ZOP składające się z wyrzutni boi sonarowych i sonarów.

W tej chwili lotnictwo hiszpańskiej marynarki wojennej wykorzystuje 14 Seahawków w wersjach S-70 i SH-60B/F, których średni wiek to 26 lat. Wprowadzenie do służby MH-60R zwiększy zdolności operacyjne hiszpańskiej marynarki wojennej, ponieważ ta wersja śmigłowca jest fabrycznie zoptymalizowana do współpracy z systemem Aegis będącym w wyposażeniu hiszpańskich fregat typu Álvaro de Bazán. W ostatnich latach MH-60R odnotował liczne sukcesy eksportowe i został zamówiony przez siły zbrojne Danii, Australii, Arabii Saudyjskiej, Grecji, Indii i Korei Południowej (Zgoda na 12 MH-60R dla Australii, 2021-10-10, Kontrakt na 12 MH-60R dla Korei Płd., 2021-04-13, Pierwszy Seahawk dla Indii, 2020-12-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.