Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CYBER4DE przyspiesza

Cyberprzestrzeń, 23 marca 2022

Projekt CYBER4DE (Cyber Rapid Response Toolbox for Defence Use) rozpoczął się w grudniu 2021. W ramach przedsięwzięcia przedsiębiorstwa z Polski, Litwy, Estonii, Francji, Chorwacji, Włoch i Rumunii utworzyły konsorcjum, które opracuje oraz wdroży modułowy i skalowalny zestaw narzędzi szybkiego reagowania na incydenty cybernetyczne na poziomie krajowym i międzynarodowym. Zostanie on wykorzystany przez zespoły szybkiego reagowania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (CRRT) w ramach PESCO, usprawniając i podnosząc skuteczność działań operacyjnych. Czas trwania projektu CYBER4DE to 30 miesięcy, a jego budżet wynosi ok. 10 mln euro.

Projekt CYBER4DE otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP) / Ilustracja: Komisja Europejska

Szybkie reagowanie na ataki cybernetyczne jest jednym z głównych obszarów zainteresowania europejskiej obronności, ponieważ silnie wpływa na stabilność w Europie i poza nią, a także bezpieczeństwo społeczeństwa. CYBER4DE dostarczy sprawdzony, gotowy do użycia zestaw narzędzi, który zostanie opracowany na drodze konsultacji, aby stawić czoła najtrudniejszemu środowisku operacyjnemu, oraz zbuduje najnowocześniejsze oprogramowanie, które zapewni  najbardziej zaawansowane możliwości zarządzania kryzysowego i reagowania na incydenty – mówi dr Tomas Žalandauskas, koordynator projektu CYBER4DE. 

W ramach projektu do połowy 2024 powstanie w pełni funkcjonalny, łatwy do wdrożenia zestaw narzędzi cybernetycznych nowej generacji na potrzeby obronności (TRL7 / TRL8) składający się z czterech głównych modułów – Workplace, Sensors, Back-office i Cloud services.

Asseco ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu narzędzi z obszaru cyberbezpieczeństwa. Tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, który poprawi bezpieczeństwo cybernetyczne krajów członkowskich Unii Europejskiej. Należy zakładać, że dalej będziemy obserwować zwiększoną ilość ataków spowodowaną cyfrowym wyścigiem zbrojeń, szerzącym się problemem dezinformacji, jako metody stosowanej przez państwa, jak i cyberprzestępców, czy rosnącym zagrożeniem związanym z atakami na zwykłych użytkowników. Ta rzeczywistość zmusza nas do ciągłego ulepszania oraz unowocześniania rozwiązań chroniących kraje, jak i wspólnotę na arenie międzynarodowej – podkreśla Zdzisław Wiater, dyrektor pionu organizacji międzynarodowych i rozwiązań sektora bezpieczeństwa, Asseco Poland.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.