Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy przetarg na szwedzki KTO

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 listopada 2009

Szwedzka agencja zamówień wojskowych, FMV w najbliższym terminie rozpocznie powtórny przetarg na 113 kołowych transporterów opancerzonych. Poprzedni został skutecznie oprotestowany przez BAE Systems Hägglunds.

Dla zakładów BAE Systems Hägglunds zdobycie zamówienia własnych wojsk lądowych na transportery opancerzone daje gwarancję istnienia. Produkcja bwp CV90 oraz wszędołazów rodziny Viking wygaśnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat, a produkcja podwozi w programie brytyjskich czołgów rozpoznawczych nie jest jeszcze przesądzona. Zarząd przedsiębiorstwa poinformował kilka miesięcy temu, że brak zamówienia na transportery SEP oznacza konieczność natychmiastowego zwolnienia 300 pracowników / Zdjęcie: BAE Systems Hägglunds

Szwedzki przetarg rozpoczął się rok temu. FMV wystosowała zapytania ofertowe do ARTEC (Boxer), General Dynamics European Land Systems/MOWAG (Piranha IIIC), Nexter Systems (VBCI - Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie), BAE Systems Hägglunds (SEP 6x6) oraz Patrii (AMV 8x8).

Ostatecznie, w czerwcu bieżącego roku, wygrała ta ostatnia spółka (zobacz: AMV 8x8 dla Szwecji, przełom(?) w Słowenii). Decyzja FMV została jednak po dwóch tygodniach zaskarżona przez BAE Systems Hägglunds, szwedzkie zakłady brytyjskiego koncernu (zobacz: AMV 8x8 w sądzie).

W ostatnich dniach października okręgowy sąd administracyjny przychylił się do wniosku Hägglundsa i uznał przetarg za nieważny (zobacz: Szwedzkie AMV anulowane). W wyroku stwierdzono ogólną zgodność procedur ze szwedzkim prawem, jednak - równocześnie - uznano, że w czterech obszarach przetarg nie dawał równych szans oferentom, łamiąc szczegółowe przepisy o zamówieniach publicznych.

W takiej sytuacji władze FMV poinformowały, że w trosce o przekazanie pierwszych transporterów wojsku w zakładanym terminie, w 2014, nie będą odwoływać się od wyroku, by nie przedłużać procedury sądowej. Zamiast tego niezwłocznie - w momencie uprawomocnienia się decyzji - rozpisany zostanie nowy przetarg, uwzględniający zastrzeżenia wymiaru sprawiedliwości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.