Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gen. Cavoli nowym SACEUR

Strategia i polityka, Ludzie, 05 maja 2022

Prezydent USA Joe Biden nominował gen. Christophera Cavoliego na stanowisko dowódcy US European Command (Europejskiego Dowództwa Stanów Zjednoczonych) i naczelnego dowódcy sojuszniczego w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR). SACEUR stoi na czele połączonych sił zbrojnych NATO w Europie. Jeśli nominacja zostanie potwierdzona przez Senat, gen Cavoli latem zastąpi na tych stanowiskach gen. Toda Woltersa.

Gen. Cavoli kilkukrotnie wizytował Polskę, m.in. w czasie ćwiczeń Defender Europe 20 / Zdjęcie: Maciej Hypś

Christopher Cavoli urodził się Würzburgu w Niemczech, gdzie w czasie zimnej wojny stacjonował jego ojciec, również oficer US Army. Dzieciństwo spędzał w kolejnych bazach wojskowych w Europie. Do wojska wstąpił w 1987. Jest absolwentem Uniwersytetu Princeton.

W trakcie swojej kariery gen. Cavoli dowodził batalionem piechoty, brygadowym zespołem bojowym piechoty, 7. Dowództwem Szkolnym US Army i 25. Dywizją Piechoty. W styczniu 2018 objął dowództwo US Army Europe, a od października 2020, po połączeniu dwóch dowództw regionalnych stoi na czele US Army Europe-Africa. Na tym ostatnim stanowisku do niedawna miał pod swoimi rozkazami ponad 60 tys. żołnierzy. Wraz z kolejnymi oddziałami przybywającymi do Europy w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO, liczebność wojsk amerykańskich w Europie sięgnęła 100 tys. żołnierzy – najwięcej od 20 lat (Utworzenie USAREUR-AF, 2020-11-26).

Gen. Cavoli zna język rosyjski i w czasie służby w Połączonym Sztabie stał na czele wydziału rosyjskiego. To doświadczenie z pewnością będzie pomocne, ponieważ generał obejmuje kluczowe stanowiska w krytycznym momencie, gdy NATO przeciwstawia się narastającemu napięciu w regionie związanemu z rosyjską inwazją na Ukrainę i groźbami pod adresem innych państw europejskich.

W kolejnych miesiącach po objęciu stanowiska gen. Cavoli będzie musiał działać w obliczu zmian zachodzących w Sojuszu. W związku z rosnącym zagrożeniem rosyjskim wiele państw członkowskich znacząco zwiększa wydatki na obronę. Ponadto coraz bardziej prawdopodobne jest rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię (Reaktywacja 56th Artillery Command, 2021-11-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.