Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tesla pozywa byłego pracownika

Nowe technologie, Ludzie, Cyberprzestrzeń, 08 maja 2022

Tesla oskarżyła byłego pracownika – inżyniera Aleksandra Yatskova, o kradzież poufnych danych związanych z technologią superkomputerową stosowaną w Project Dojo. Miał on pobrać dane na swoje urządzenie osobiste i odmówić ich zwrotu. Yatskov miał też skłamać w CV na temat swojej historii pracy i umiejętności. Tesla przypomina, że wszyscy jej pracownicy podpisują zobowiązanie do zachowania poufności, które zabrania im ujawnianie lub przechowywania na nieautoryzowanych urządzeniach poufnych informacji.

Zdjęcie: Tesla

Aleksandr Yatskov został zatrudniony przez Teslę w styczniu 2022 jako inżynier ds. kontroli ciepła. Brał udział w projektowaniu systemów chłodzeniasuperkomputera. W ramach Dojo komputer sieci neuronowej Tesli przetwarza duże ilości danych używanych do trenowania oprogramowania AI (sztucznej inteligencji) w samochodach autonomicznych. - Dostęp do tajemnic handlowych Tesli umożliwiłby innym przedsiębiorstwom inżynierię wsteczną w celu stworzenia podobnych systemów chłodzenia superkomputerów w ułamku czasu i przy ułamku kosztów, jakie wydała Tesla, aby je zbudować – twierdzi koncern.

Tesla twierdzi, że Yatskov przyznał się do przechowywania tajnych informacji na swoich urządzeniach osobistych, gdy przedsiębiorstwo przedstawiło mu zarzuty. W efekcie trafił na przymusowy urlop od 6 kwietnia 2022. Tesla zażądała od niego przekazania urządzeń, aby mogła odzyskać wszelkie skradzione informacje. W odpowiedzi Yatskov dostarczył laptop, w którym nie było jakichkolwiek dowodów przeciwko niemu. W pamięci urządzenia były tylko nieszkodliwe dla Tesli informacje, takie jak list z ofertą zatrudnienia. W efekcie sporu Yatskov zrezygnował ze stanowiska 2 maja.

Tesla pozwała Aleksandra Yatskova o odszkodowanie za poniesione straty. Domaga się także nakazu sądowego, który zmusiłby byłego pracownika do zwrotu tajnych informacji. Pozew do Sądu Okręgowego koncern złożył 6 maja 2022.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.