Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Belgia odebrała pierwsze CRV Taurus

Wojska lądowe, Logistyka, 15 maja 2022

Landkomponent (wojska lądowe Belgii) odebrały pierwszą partię liczącą 8 wozów ewakuacji technicznej CRV Taurus. W ten sposób Belgowie wypełniają dotychczasową lukę w zdolnościach do ewakuacji posiadanych pojazdów wojskowych. 15 zamówionych Taurusów będzie używanych przez pododdziały logistyczne. W celu ich obsługi przeszkolono już około 40 operatorów i mechaników.

CRV Taurus może holować pojazdy o masie wadze do 35,5 t / Zdjęcie: MO Belgii

Taurus został opracowany przez francuskie przedsiębiorstwo Soframe. Pojazd bazuje na podwoziu ciężarówki Mercedes 8x8 a jego napęd to silnik o mocy 475 KM. Jego załogę stanowi 3 żołnierzy. Taurus wyposażony jest w opancerzoną kabinę zapewniającą ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie zbliżonym do pojazdów Dingo 2. Kabina jest również wyposażona w układ ochrony przed bronią masowego rażenia. Na stropie kabiny zamontowana jest wyrzutnia multispektralnych granatów maskujących ROSY, a także przewidziano miejsce do montażu zsmu DeFNder Light z 7,62-mm km. Opcjonalnie pojazdy można doposażyć w urządzenia zakłócające zdalnie odpalane IED.

W celu jak najskuteczniejszego wypełniania zadań Taurus wyposażony jest w 2 wyciągarki o uciągu 20 t. Z tyłu pojazdu zamontowano ramię podnośnika, za pomocą którego można holować pojazdy o wadze do 35,5 t. Taurus ma także dodatkową przestrzeń transportową do przewozu m.in. małych i dużych części zamiennych. Ich załadunek i rozładunek ułatwia dźwig. Ponadto w skład wyposażenia pojazdu wchodzi zestaw naprawczy (BDR, Battle Damage Repair), złącza elektryczne, pneumatyczne i inne narzędzia, w tym hydrauliczne przecinaki i piła tarczowa do uwalniania ludzi z uszkodzonych pojazdów.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.