Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwajcaria nadal eksporterem broni

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 listopada 2009

Większość Szwajcarów opowiedziała się w referendum przeciwko zakazowi eksportu broni. Przepis ten chcieli wprowadzić pacyfiści i partie lewicy. To już trzecia taka próba od 1972.

Słoweński PC-9. Samoloty tego typu zakupiły wojska lotnicze 13 państw. W ciągu ćwierć wieku wyprodukowano - bezpośrednio lub na licencji - ponad 250 egz. tych maszyn. Pochodną Pilatusa jest również amerykański T-6 Texan II. Nowy, większy i szybszy PC-21, służący również do szkolenia zaawansowanego i działań przeciwpartyzanckich, został już zakupiony przez Singapur. W przypadku wprowadzenia zakazu eksportu uzbrojenia, zakłady Pilatusa oraz inne przedsiębiorstwa obronne musiałyby zwolnić nawet 5100 pracowników / Zdjęcie: Arpigstone

Szwajcaria ma bardzo restrykcyjną politykę eksportową, zabraniającą wysyłania uzbrojenia i sprzętu wojskowego do krajów objętych konfliktami i łamiących prawa człowieka. Przypadki wykorzystania szwajcarskiej broni przy złamaniu tych warunków, są niezwykle rzadkie. Ostatnio oskarżono jednak władze Czadu o uzbrojenie szkolnego Pilatusa PC-9 i wykorzystanie go do atakowania rebeliantów (zobacz: Szwajcarskie problemy z bronią).

Mimo tego eksport sprzętu wojskowego jest od kilkudziesięciu lat zwalczany przez pacyfistów. Doprowadzili oni do trzech referendów w tej sprawie, w 1972, 1997 i 2009. Wszystkie zakończyły się fiaskiem inspiratorów.

W ostatnim głosowaniu, które odbyło się w niedzielę (zobacz: Przeciwko eksportowi uzbrojenia), wzięło udział 53% uprawnionych. Za wprowadzeniem zakazu eksportu opowiedziało się jedynie 31,5% wyborców, 61,8% było przeciw. Zaznaczyć jednak należy, że w 1997 przeciwników eksportu było ok. 25%.

Szwajcarskimi przebojami eksportowymi są szkolne samoloty Pilatus, obecnie produkowane w modelach PC-9 i PC-21, a także broń strzelecka. W 2008 sprzedano wyposażenie wojskowe o wartości 695 mln USD, co stanowi rekord w historii miejscowego przemysłu obronnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.