Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jutro start Heliosa 2B

Astronautyka, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 grudnia 2009

Hervé Morin francuski minister obrony potwierdził, że 9 grudnia z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej, odbędzie się start rakiety Ariane 5GS, która wyniesie satelitę rozpoznawczego Helios 2B.

Satelity Helios wykorzystują systemy optyczne i podczerwieni. Pierwszy z nich, Helios 1A umieszczono na orbicie w 1995. Pracuje do tej pory. Podobnie jak Helios 2A, wystrzelony w 2004.

Już jutro dołączy do nich model 2B, zbudowany - podobnie jak naziemny moduł kontrolny - przez EADS Astrium. Zestaw obrazowania HD dostarczyła natomiast Thales Alenia Space. Zarządzającym programem Helios 2B jest francuska agencja zamówień wojskowych DGA (Direction générale de l'armement).

Satelita o masie ok. 4200 kg zostanie umieszczony na orbicie polarnej o takich parametrach, że będzie przelatywać nad danym rejonem każdego dnia, w przybliżeniu o tym samym czasie. Jego zadaniem będzie dostarczanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, w celu zapobiegania i kontroli konfliktów, proliferacji broni masowego rażenia i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym - jak twierdzą oficjalnie przedstawiciele DGA.

Helios 2B to przede wszystkim dzieło francuskie, jednak niewielkie wkłady (do 2,5%) w finansowanie projektu o łącznej wartości 2 mld Euro, wniosły również rządy Belgii, Grecji, Hiszpanii i Włoch. Siły zbrojne tych państw będą miały dostęp do danych zebranych przez satelitę.

Na podstawie wcześniejszych umów, dane będą również przekazywane Niemcom, a także Włochom, w zamian za informacje z satelitów - odpowiednio - SAR-Lupe z radarami z aperturą syntetyczną oraz COSMO-Skymed.

W 2015 ma rozpocząć prace pierwszy z rodziny satelitów MUSIS, rozwijanych wspólnie przez Belgię, Grecję, Francję, Hiszpanię, Niemcy i Włochy (zobacz: Europejski MUSIS). Wszystko w ramach tworzenia własnych, unijnych zdolności rozpoznania strategicznego, niezależnego od systemów amerykańskich.

Helios 2B. Satelita zostanie jutro wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 5. Będzie to 9. start z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej w tym roku. Po raz pierwszy od dłuższego czasu rakieta nośna będzie reprezentować nieco mniejszy model GS. Poprzednie starty realizowano przy pomocy wersji ECA / Rysunek: EADS


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.