Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irańska próba rakietowa

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 grudnia 2009

Iran przeprowadził udaną próbę rakiety balistycznej o zasięgu 2 tysięcy kilometrów Sejil 2.

Sejil 2 to dwustopniowa rakieta na stały materiał pędny wystrzeliwana z mobilnej wyrzutni. Jej pierwszą próbę przeprowadzono we wrześniu 2009 (Shahab-3 wystrzelony).

- Będziesz wystrzelona w imię Imama Husseina i męczenników Karbali - powiedział gen. bryg. Gen. Ahmad Vahidi, minister obrony Iranu, inicjując próbę. - Bóg jest wielki. Bóg jest wielki, Bóg jest wielki. Według Vahidiego, budowanie kolejnych rakiet balistycznych ma wzmocnić możliwości obronne Iranu i przynieść większą stabilizację w regionie.

W zasięgu rakiety Sejil 2 znajduje się m.in. Izrael i amerykańskie bazy nad Zatoką Perską. Sejil 2 ma zasięg podobny do rakiet Shahab 3A/B na paliwo ciekłe, ale jest łatwiejsza w użyciu - może być wystrzelona w kilka minut od wydania odpowiedniego rozkazu. Jest też od niej szybsza i dokładniejsza dzięki wyposażeniu w nowocześniejszy system nawigacyjny. Według Vahidiego, rakieta może dzięki temu efektywniej przełamywać obronę powietrzną przeciwnika. Sama jest trudna do zniszczenia przed wystrzeleniem dzięki mobilnej wyrzutni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.