Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SJ30 Morgana Freemana

Lotnictwo cywilne, 28 grudnia 2009

Amerykański gwiazdor filmowy, Morgan Freeman odebrał lekki odrzutowiec SJ30. Producent, Emivest Aerospace, nadał temu wydarzeniu uroczystą oprawę.

SJ30 nie miała szczęści do inwestorów. Ostatecznie Emivest Aerospace doprowadził jednak do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Dysponuje zamówieniami na 300 samolotów tego typu. Według właściciela, żaden z poważnych klientów nie zrezygnował dotąd z zakupu

SJ30 jest lekkim odrzutowcem dyspozycyjnym - o maksymalnej masie startowej 6327 kg - dla pilota i do 6 pasażerów. Dzięki zastosowaniu dwóch silników Williams FJ44-2A, o ciągu 10,2 KN każdy, wysokiej doskonałości aerodynamicznej skrzydeł oraz kabinie ciśnieniowej, zapewniającej możliwość lotu na wysokości 12-13 km (maksymalny pułap to prawie 15 km), samolot może lecieć z prędkością ok. 900 km, na odległość do 4630 km. Są to wartości praktycznie nieosiągalne dla samolotów swojej klasy.

SJ30, rozwijany w USA od ponad 15 lat, najpierw przy współpracy Gulfstreama, potem inwestorów tajwańskich, ostatecznie został wykupiony przez Emivest Aerospace ze ZEA. Pozwoliło to na sfinansowanie rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Morgan Freeman w czasie konferencji prasowej w Dubaju. Aktor posiada licencję pilota od 2002 / Zdjęcia: Emivest Aerospace

Morgan Freeman jest jednym z pierwszych odbiorców nowego samolotu. Pozyskanie go jako klienta, jest jednym z największych sukcesów specjalistów od marketingu. Aktor zapowiada, że będzie wykorzystywał SJ30 do lotów w USA.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.