Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

U Jakusza o rozminowaniu

Strategia i polityka, 27 stycznia 2010

Wczoraj rozpoczęło się w Kościerzynie dwudniowe sympozjum Prawodawstwo oraz standardy międzynarodowe w rozminowaniu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Saperów (OSS) przy przedsiębiorstwie Jakusz oraz Genewskie Międzynarodowe Centrum Rozminowania Humanitarnego (GICHD).

GICHD (Geneva International Centre for Humanitarian Demining) reprezentowali p. Faiz Paktian, szef Departamentu Standardów Międzynarodowych i Zarządzania Jakością w Rozminowywaniu oraz p. Eric Filippino, szef Departamentu Szkoleń i Rozwoju.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli MON, Straży Pożarnej, kryzysowych służb samorządowych, Lasów Państwowych oraz wojskowych i cywilnych instytutów badawczych, zajmujących się tematyką usuwania materiałów niebezpiecznych, które w naszym kraju głównie dotyczą pozostałości z obu wojen światowych.

Celem konferencji jest omówienie standardów międzynarodowych ONZ International Mine Action Standard (IMAS), narodowych uregulowań prawnych oraz procedur i dokumentacji wymaganej przy oczyszczaniu terenu z materiałów niebezpiecznych.

Jednak głębszym celem spotkania - będącym w tym momencie najważniejszym z punktu widzenia naszego kraju - jest próba połączenia sił pomiędzy saperskimi służbami wojskowymi, prywatnymi firmami minerskimi oraz służbami i instytucjami rządowymi, w celu przygotowania nowoczesnych uregulowań prawnych określających zasady działania, zależność, współpracę i schematy funkcjonowania poszczególnych podmiotów uczestniczących w oczyszczaniu Polski z materiałów niebezpiecznych.

Zdjęcia: Jakusz

Pomimo wystosowanych zaproszeń, zabrakło na spotkaniu przedstawicieli ministerstw i służb, którym ustawowo powinno zależeć na udziale w tego typu sympozjum, zwłaszcza że jest ono współorganizowane przez agendy ONZ. Trudno bagatelizować temat, jeśli weźmie się pod uwagę, że tylko w latach 2004-2008 zostało zlikwidowanych lub zneutralizowanych przeszło 5,5 mln niewypałów i niewybuchów z czego około 85 tys. to środki szczególnie groźne. Na tym tle w sferze domysłów pozostaje nieobecność na sympozjum przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki kierowanego przez Waldemara Pawlaka, które według nieoficjalnych informacji, do maja bieżącego roku ma przedstawić znowelizowaną ustawę o oczyszczaniu terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.

Najważniejszymi problemami na które zwrócili uwagę uczestnicy sympozjum są wadliwe ustawy, brak scentralizowanej jednostki zarządzającej oraz norm i systemu certyfikacji, które pozwoliłyby stworzyć krajową bazę danych, jak również ułatwiły wszystkim zainteresowanym podmiotom wspólną walkę z zardzewiałą śmiercią.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.