Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modlin lotniskiem cywilnym

Lotnictwo cywilne, 09 lutego 2010

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński wydał decyzję o wpisaniu lotniska Warszawa-Modlin do rejestru lotnisk cywilnych. Umożliwia to rozpoczęcie jego eksploatacji.

Lotnisko, zgodnie z wnioskiem zarządzającego - Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin - będzie przeznaczone dla samolotów i śmigłowców, posiadać będzie drogę startową o nawierzchni sztucznej.

Pracownicy ULC wcześniej sprawdzili, czy lotnisko spełnia wymogi prawa budowlanego i lotniczego. Wraz z wpisem prezes urzędu zatwierdził także instrukcję operacyjną lotniska.

Zgodnie z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Instrukcja Operacyjna Lotniska jest fundamentalnym wymaganiem w procesie certyfikacji. Zawiera ona wszystkie potrzebne informacje na temat położenia lotniska, obiektów, urządzeń, służb, wyposażenia, procedur operacyjnych, organizacji i zarządzania lotniskiem, w tym systemu zarządzania bezpieczeństwem.

W ten sposób lotnisko w Modlinie kończy swoją działalność wojskową, wracając do pierwszych, przedwojennych planów. Terenem tym - mieszczącym się wówczas na obszarze poligonu wojsk pancernych - zainteresowała się bowiem Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jej członkowie od 1937 rozpoczęli prace przy utwardzaniu pasa startowego. Wysiłki te przerwała jednak wojna.

W jej trakcie niemieccy okupanci zbudowali nowoczesne lotnisko, przejęte po 1945 przez wojska lotnicze ZSRS, a po kilku miesiącach przez lotnictwo WP. W latach 1949-1953, kiedy na rozkaz Moskwy Polska przygotowywała się do wojny z krajami zachodnimi, obiekt został znacznie rozbudowany i otrzymał m.in. nowoczesny pas startowy, który mógł przyjmować najcięższe samoloty (lotnisko było po rozbudowie bazą 15 Dywizji Lotnictwa Bombowego).

Ostatecznie wojsko przestało wykorzystywać obiekt w 2000 i przekazało go Agencji Mienia Wojskowego. Ta z kolei, wraz z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze i Miastem Nowy Dwór Mazowiecki zawiązali spółkę Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Ma ona doprowadzić do powstania na terenie lotniska wojskowego nowoczesnego obiektu cywilnego, przeznaczonego do obsługi samolotów rejsowych, na liniach krótkiego i średniego zasięgu. W pierwszej kolejności usługi portu będą oferowane przewoźnikom niskokosztowym. Docelowo lotnisko ma obsługiwać nawet do 20 mln pasażerów, a więc tyle, ile wszystkie polskie porty lotnicze w chwili obecnej. Niezbędna do tego była by znaczna rozbudowa lotniska. Wykorzystując maksymalnie obecną infrastrukturę, możliwą jest obsługa znacznie mniejszej liczby pasażerów.

Wczorajsza decyzja ULC oznacza, że w Modlin może teoretycznie już teraz przyjmować samoloty. W istocie trzeba będzie jednak na to poczekać. Budowa stałego terminala ruszy dopiero wiosną. Planuje się również przebudowanie obecnego pasa startowego, w celu jego wydłużenia z 2500 do 2800 m i zwężenia, z obecnych 60 m. Modernizacji wymagają również, m.in. drogi kołowania i płyta postojowa. Planuje się wybudowanie stacji kolejowej, która mogłaby zapewnić szybkie połączenie z oddaloną o 35 km Warszawą (zobacz także: Modlin powraca).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.