Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie otworzą się na inwestycje

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 marca 2010

Rząd Indii zamierza zezwolić zagranicznym inwestorom na kupowanie udziałów w indyjskich przedsiębiorstwach zbrojeniowych lub budowanie nowych wytwórni.

</span>Zdjęcie:  theasiandefence

O zmianie polityki w tym zakresie informuje The Hindu. Według jej informacji, premier Manmohan Singh zgadza się na to, by zagraniczne przedsiębiorstwa zbrojeniowe budowały w Indiach swe fabryki, a nawet kupowały udziały w już istniejących wytwórniach. Zasady tych inwestycji opracowuje Ministerstwo Handlu i Sekretariat Rady Ministrów. Jedna z podstawowych przewiduje możliwość przejmowania przez państwo przedsiębiorstw należących do zagranicznych inwestorów w wypadku wojny lub zagrożenia nią. Właściciele uzyskiwaliby wówczas odszkodowania. Indie zamierzają też wprowadzić nowy, rygorystyczny system kontroli nad dostępem do technologii zbrojeniowych, by zapobiec wyciekom tajnych informacji.

Do tej pory dostęp do indyjskiego rynku uzbrojenia był bardzo utrudniony. W praktyce musi odbywać się za pośrednictwem przedsiębiorstw indyjskich i udziałem - choć nieoficjalnym - pośredników handlowych. Udział w procedurze zakupów uzbrojenia tych ostatnich znacznie podnosi koszty transakcji. Co więcej, jest korupcjogenny. Indie bronią się przed patologiami m.in. tworząc czarną listę przedsiębiorstw niechcianych na tym rynku. Teraz zagraniczni dostawcy będą otrzymywać indyjskie certyfikaty jakości, a wyroby przez nich produkowane będą mogły być oferowane bezpośrednio.

Dzięki zmianie zasad produkcji i handlu uzbrojeniem New Delhi chce uzyskać dostęp do nowoczesnych technologii, a z czasem oferować własne wyroby za granicą (Indie rosną w siłę). Opracowywany przez rząd dokument przewiduje powstanie listy państw, do których eksport będzie zabroniony.

Do niedawna głównym partnerem Indii w branży zbrojeniowej była Rosja. Teraz New Delhi otworzyło się na inne kraje, w tym Izrael i USA (Indie kupują C-17). W ostatnich latach swą ważną pozycję na indyjskim rynku uzbrojenia straciła Polska. Mimo zainteresowania ze strony azjatyckiego mocarstwa różnymi typami polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, Bumar od kilku lat nie podpisał z Indiami żadnego poważnego kontraktu (Walka o Bumar).

Podczas DEFEXPO 2010 przedstawiciele koncernu BEML - indyjskiego partnera Bumaru - niespodziewanie ogłosili chęć zainwestowania w polski Bumar Łabędy. Partnerem w tym przedsięwzięciu miałby być niemiecki Krauss-Maffei Wegmann. Co prawda zarząd Bumaru zaprzeczył, by toczyły się na ten temat rozmowy, ale nieoficjalnie wiadomo, że indyjskie przedsiębiorstwa już wcześniej interesowały się możliwościami inwestowania w polskim przemyśle zbrojeniowym i współpracy technicznej. Szczególnie w branży pancernej (Polski czołg z Indiami).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.