Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oskarżenie za MiGi-31

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 kwietnia 2010

Rosyjska prokuratura postawiła byłemu pracownikowi Rosrezerwy zarzuty za niezgodną z prawem sprzedaż 4 kadłubów samolotów MiG-31. Budżet FR miał stracić na tym blisko pół miliona rubli.

Zarzuty postawił Komitet śledczy przy Prokuraturze FR. Oskarżonym jest 41-letni były pracownik Oddziału rezerw mobilizacyjnych Zarządu Przywołżańskiego Rosrezerwy. To on w 2006 zorganizował sprzedaż 4 płatowców MiG-31, które były przechowywane w OAO NAZ Sokoł w Niżnym Nowgorodie. Wczoraj sąd zdecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Kadłuby, składające w dużym stopniu z tytanu, zostały między 26 października 2006 a 12 lipca 2007 kupione przez spółkę Metałsnab po 153 rubli za sztukę - czyli za tyle, na ile zostały wycenione przed aukcją. Według śledczych, minimalna wartość każdego z płatowców wynosiła tymczasem 116 mln rubli. Rosyjski budżet miał więc stracić na transakcji co najmniej 466 mln rubli. Co więcej, Metałsnab nie miał koncesji na handel sprzętem wojskowym.

O śledztwie w sprawie niezgodnej z prawem sprzedaży płatowców MiG-31 rosyjska prokuratura poinformowała latem 2009 (MiGi-31 po 153 ruble). W marcu 2010 do rezerwy został przeniesiony szef Zarządu Przywołżańskiego Rosrezerwy Władimir Miliukow. Nie wiadomo, czy to on jest oskarżonym w sprawie prowadzonej przez prokuraturę. Wiadomo jedynie, że podejrzany nie przyznał się do winy. Przepisy przywoływane w akcie oskarżenia przez prokuraturę przewidują za opisane czyny karę od 5 do 10 lat ograniczenia wolności.

Co ciekawe, komentatorzy kwestionują wycenę prokuratury. Płatowiec MiG-31 składa się w 50% ze stali, 33% to stopy aluminium, a 16% stanowi tytan. Przy jego masie równej ok. 15 t, oznacza to, że samego tytanu zawiera ok. tony. Przy cenie ok. 450 rubli za kilogram tytanu oznacza to wartość tylko tego metalu w konstrukcji równą 450 tys. rubli. Z kolei złom aluminiowy można w Rosji sprzedać po 30 tys. rubli za tonę. Za aluminium zawarte w płatowcu MiG-31 można więc dostać 150 tys. rubli. W sumie 4 płatowce jako złom byłyby więc warte ok. 3 mln rubli (100 tys. USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.