Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mistrale do końca roku?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 kwietnia 2010

Michaił Dimitrijew, prezes federalnej służby współpracy wojskowo-technicznej, poinformował, że umowa w sprawie zakupu francuskich okrętów Mistral, powinna zostać zawarta do końca 2010.

Mistral to jednostka o wyporności pełnej 21 tys. t, mogąca wykonywać po niewielkich aranżacjach kilka funkcji: okrętu desantowego, towarowego, lotniczego (jako platforma dla śmigłowców), dowódczego i szpitalnego. Ze 199-metrowego pokładu jednocześnie operuje 6 śmigłowców, w tym jeden o masie do 33 t, a hangary pomieszczą 16 dużych maszyn. W przypadku wykorzystania jednostki jako śmigłowcowca, możliwym jest operowanie z niego do 35 lżejszych helikopterów. Okręt może również przewozić do 900 żołnierzy lub transportować 40 czołgów podstawowych. Wyposażono go w4 kutry desantowe i 2 poduszkowce / Zdjęcie: MO Francji

Dimitrijew powiedział dzisiaj dla agencji RIA-Novosti, że władze Rosji podjęły już polityczną decyzję o pierwszym od dziesięcioleci zakupie okrętów wojennych za granicą. Obecnie ustalane są już tylko szczegóły techniczne. Urzędnik oczekuje, że podpisanie umowy powinno nastąpić pod koniec bieżącego roku.

Rosjanie chcą kupić jeden wielozadaniowy okręt desantowy bezpośrednio we Francji i zbudować kolejne 3 we własnych stoczniach. Po raz pierwszy informacje o możliwej transakcji ujawniono w październiku 2008 (zobacz: Rosja kupuje francuskie okręty?). Spotkała się ona ze sprzeciwem m.in. państw nadbałtyckich oraz części parlamentarzystów w USA.

Zastrzeżenia te nie wywarły jednak większego wrażenia na Paryżu. Co prawda - według informacji sprzed kilku miesięcy - pierwotnie zakładany termin podpisania umowy, w marcu bieżącego roku, nie został dotrzymany (zobacz: Zgoda na sprzedaż Mistrala), jednak nic nie wskazuje, by Francuzi zamierzali wycofać się z negocjacji.

Pozyskanie jednostek typu Mistral pozwoli Rosji na projekcję siły z morza, nawet w bardzo oddalonych od tego kraju rejonach świata.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.