Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irańczycy w Wenezueli?

Strategia i polityka, 23 kwietnia 2010

Według raportu Pentagonu dla Kongresu USA, irańskie formacje specjalne przejawiają aktywność na kolejnym kontynencie - w Ameryce Południowej, a szczególnie w Wenezueli.

Żołnierze Irańskiego Korpusu Rewolucyjnej Gwardii Islamskiej (IRGC). Jedną z formacji IRGC są Quds Force

Formacja, nazwana na zachodzie Quds Force (w wolnym tłumaczeniu siły Jerozolimy), jest samodzielnym rodzajem IRGC, którego zadaniem jest szkolenie i wspieranie ruchów muzułmańskich poza granicami Iranu.

O formacji tej wiadomo stosunkowo niewiele. Różni autorzy podają liczebność Quds Force od 800 do 50 tys. żołnierzy, co już pokazuje ogromną skalę rozbieżności. Niemal pewnym jest jednak to, że wspierają oni palestyński Hezbollah, a w przeszłości również irackich Kurdów i Afgański Sojusz Północny, walczący z talibami. Amerykanie twierdzą również, że żołnierze tej formacji byli aktywni wśród szyickich milicji w Iraku. Dodać jednak należy, że siły te nie były tak nieprzejednane wobec okupantów, jak partyzanci sunniccy.

Pomoc sprowadza się - według zachodnich służb wywiadowczych - do przekazywania sprzętu wojskowego, szkolenia, głównie na terenie Iranu, ale również poza granicami tego kraju, wreszcie do planowania i koordynowania akcji specjalnych.

Według ostatniego raportu przedstawicieli Pentagonu dla amerykańskich parlamentarzystów, poza wspomnianymi już krajami, żołnierze Quds Force obecni są również w muzułmańskich państwach Afryki Północnej, w Jemenie i - prawdopodobnie - w muzułmańskich krajach byłego ZSRS.

Po raz pierwszy zwrócono jednak uwagę, że Irańczycy rozpoczęli działalność również na terenie Ameryki Południowej, a szczególnie w Wenezueli. Nie podano jednak oficjalnie, na czym polega ta aktywność.

Raport wywołał natychmiastową reakcję Wenezueli. Władze tego kraju zaprzeczyły kontaktom wojskowym, informując, że istnieją wyłącznie kontakty handlowe miedzy obu państwami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.