Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2010: Debiut fuzji cyfrowej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 czerwca 2010

Podczas Eurosatory 2010 w Paryżu Przemysłowe Centrum Optyki (PCO) i szwajcarska DEP Imaging z Widnau (Photonis Group z Bordeaux) pokazują po raz pierwszy prototypy monokulara termonoktowizyjnego MTN-1 (w terminologii PCO) z opracowanym przez DEP Imaging elektronicznym modułem fuzji Griffin.

</span>Monokular  MTN-1 na stoisku PCO (Grupy Bumar). MTN-1 jest pierwszym (lub jednym z  pierwszych) praktycznie gotowym do wstępnej eksploatacji urządzeniem  opartym o fuzję cyfrową obrazów nokto- i termowizyjnego. Umożliwia to  np. przesyłanie obrazu drogą radiową oraz współpracę z indywidualnymi  systemami wspomagania walki, tworzonymi w ramach różnych programów  żołnierza przyszłości

MTN-1 był już pokazywany potencjalnym odbiorcom, także w Polsce. Z racji bardzo specyficznego przeznaczenia i niemałej ceny tego typu skomplikowanych urządzeń jest on przeznaczony przede wszystkim dla sił specjalnych i jednostek wysokiej gotowości, a także służb antyterrorystycznych, ochronnych i specjalnych.

Istotą fuzji obrazu noktowizyjnego i termicznego jest możliwość zobaczenia obiektów niezauważalnych w klasycznym urządzeniu noktowizyjnym, w tym w goglach NVG, przy zachowaniu zalet tego typu sprzętu, w tym zdolności zachowania przestrzenności obrazu, odwzorowania szczegółów obserwowanego obiektu, identyfikacji jego elementów. Zastosowanie termowizji pozwala na efektywne użycie osobistych środków obserwacji w nocy, także w warunkach kompletnej ciemności, gdy środki noktowizyjne (działające na zasadzie wzmocnienia światła szczątkowego) są bezużyteczne, a użycie podświetla czy jest niewskazane ze względu na konieczność uniknięcia zdemaskowania obecności żołnierza. W MTN-1 za fuzję elektroniczną odpowiada moduł Griffin.

System może działać w zależności od potrzeb w trybie noktowizji (kanał jest wyłączany w momencie osiągnięcia przez światło wpadające do urządzenia natężenia 5 luxów), termalnym bądź połączonym (fusion). W obu kanałach pole widzenia jest takie samo -31o (w poziomie) x +25o (w pionie), ogniskową kanału noktowizyjnego ustalono od 0,25 m do nieskończoności. Okular ma regulowaną od - 6 do +2 dioptrii zdolność skupiającą. Obraz jest pokazywany na wyświetlaczu OLED o rozdzielczości 1280x1024 pikseli. Urządzenie może pracować w obecnej postaci w zakresie od -32oC do +55oC.

Pobór mocy wynosi 1,5 W, zasilanie zapewniają 3 baterie CR123, umieszczone w standardowych pakietach, lokowanych albo z tyłu hełmu (dwa wymienne pakiety, będące jednocześnie przeciwwagą) albo pod korpusem urządzenia (jeden pakiet do pracy doręcznej albo przy mocowaniu na flip-upie standardowo używanym do monokularów MU-3. Urządzenie może pracować w pełnym zakresie (w kanale połączonym) przez ponad 4 godziny.

</span>Własne  opracowanie wykorzystujące moduł Griffin pokazuje też izraelska spółka  ITL. DEP Imaging zawarło bowiem umowy partnerskie z co najmniej dwoma  producentami wyrobów optycznych dla zwiększenia swoich szans na różnych  rynkach

Masa MTN-1 wraz z zespołem zasilającym wynosi tylko 490 g w rozwiązaniu doręcznym (z jednym pakietem baterii) i 700 g w konfiguracji nahełmowej.

Prace nad MTN-1 i Griffinem zostały uruchomione w październiku 2008. PCO odpowiadało za opracowanie nowej optyki, układów zasilania, części układów elektronicznych. W zastosowanym rozwiązaniu możliwe jest wykrycie obiektu o wielkości człowieka z odległości ok. 500 m.

Jak dowiedział się RAPORT-wto, PCO i DEP Imaging wspólnie finansowały rozwój produktu, podzieliły się obszarami rozwojowymi, odpowiedzialnością za produkcję podzespołów oraz uzgodniły rejony marketingu sprzętu w Europie i poza nią.

Pełnoskalowe badania poligonowe są planowane na wrzesień 2010, zaś produkcja partii informacyjnej powinna być uruchomiona jeszcze w III kwartale br. Krajowa premiera ma mieć miejsce podczas targów Balt-Military-Expo 2010 w Gdańsku pod koniec czerwca 2010.

Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.