Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ultralekki wojownik BAE Systems

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 czerwca 2010

Na Eurosatory i równocześnie na SOFIC 2010 (Special Operations Forces Industry Conference) w Tampa na Florydzie w USA miała miejsce światowa premierowa prezentacja rynsztunku żołnierskiego Ultra Lightweight Warrior (ULV) BAE Systems.

</span>Ultra  Lightweight Warrior (ULV) to systemowe ujęcie przez BAE System  wyposażenia indywidualnego żołnierza, charakteryzującego się małą masą,  które obejmuje hełm, system ochrony osobistej w postaci kamizelki  ochronnej pełnowymiarowej (z lewej) i alternatywnej do mniejszej  kamizelki płytowej (z prawej),...

ULV charakteryzuje przede wszystkim mała masa, bo jest on lżejszy o około 35% od zestawów, które można byłoby złożyć z istniejących dotąd na rynku komponentów odpowiadającym tym, jakie wchodzą w jego skład. Ideą, która przyświecała powstaniu Ultra Lightweight Warrior było uporanie się z problemem ciężaru towarzyszącego zwykle rozbudowanemu rynsztunkowi współczesnego wojownika. Dlatego w konstrukcji każdego z elementów tworzonego systemu zastosowano rozwiązania, technologie i materiały służące uzyskaniu możliwie małej masy i wysokiej ergonomii przy zachowaniu pełni wymaganych dla nich właściwości.

System ULV jest realizacją idei ekwipunku modułowego i zarazem zintegrowanego. Obejmuje podstawowe elementy wyposażenia indywidualnego niezbędne żołnierzowi na współczesnym polu walki: hełm, system ochrony osobistej i oporządzenie, plecaki oraz źródło zasilania w energię elektryczną wszelkich urządzeń jakie żołnierz ma przy sobie.

</span>...komplet  dwóch plecaków: tzw. 5-dniowego (na zdjęciu) i 3-dniowego  szturmowego...,

Hełm ma kształt skorupy wzoru ACH, przy czym jest lżejszy od tego modelu o około 0,2 kg. System ochrony osobistej jest zintegrowany z funkcją oporządzenia i ma postać modułowej kamizelki zintegrowanej, która jest platformą dla mocowanym na niej zestawie kieszeni. W systemie ULV są dwa wzory kamizelek, różniące się wielkością. Większa z nich powierzchnią ochrony odpowiada kamizelce IOTV, obecnej aktualnie w wyposażeniu US Army, a druga jest mniejsza, lżejsza i ma charakter kamizelki płytowej (ang. plate carrier) użytecznej, gdy wymagana jest jak największa mobilność i wygoda żołnierza, np. w działaniach górskich, specjalnych. Obie mają zbliżoną konstrukcję, charakteryzującą się nowatorsko i funkcjonalnie rozwiązanym sposobem zapinania za pomocą klamer z wbudowanym w nie systemem szybkiego wypięcia. Ich wypełnieniem są wkłady miękkie i twarde, które są zauważalnie lżejszymi wariantami obecnie używanych płyt ESAPI (osłona przodu i tyłu korpusu) i ESBI (osłona boków). System zawiera również zestaw dwóch plecaków. Jeden o pojemności adekwatnej do działań zajmujących około 5 dni, drugi szturmowy, optymalizowany do akcji 3 dniowych.

Interesującym elementem systemu ULV, jakim to dzieło BAE Systems odróżnia się od podobnych mu istniejących zestawów wyposażenia jest - co jest novum - zintegrowane z kamizelką ochronną źródło zasilania w energię elektryczną wszelkich urządzeń, jakie żołnierz ma przy sobie. Komponent ten nosi nazwę Integrated Power System (IPS) i ma postać płaskich baterii, które mieszczą się w poszyciu kamizelki ochronnej razem z przednim i tylnym twardym wkładem balistycznym.

</span>...oraz  zintegrowane z kamizelkami płaskie baterie o konturach odpowiadających  kształtom i wymiarom płytom kuloodpornym, bo oba elementy są ułożone  warstwami jeden na drugim

Zdjęcia: Adam Dubiel


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.