Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Roboty z PIAP ofiarami wybuchu

Przemysł zbrojeniowy, 01 lipca 2010

Polskie roboty: Inspector, Expert i TRM z PIAP - brane pod uwagę w programach zakupowych hiszpańskich jednostek antyterrorystycznych - stały się ofiarami wybuchu w koszarach Guardia Civil.

Robot  Inspector / Zdjęcie: PIAP

29 czerwca 2010 ok. 9:00, na terenie jednostki szkoleniowej hiszpańskich sił specjalnych (Guardia Cilvil) pod Madrytem (Duque de Ahumada Guardia Civil College w Valdemoro), doszło do silnego wybuchu, o niewyjaśnionych dotąd przyczynach. W jego wyniku zostały zniszczone lub uszkodzone trzy roboty z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP). Inspector, Expert i TRM (taktyczny robot miotany) były przygotowywane do standardowych testów, jakie przeprowadzane są przez służby zainteresowane ich zakupem. Prawdopodobnie do wybuchu doszło w czasie szkolenia z użycia materiałów wybuchowych.

Szczęśliwie żaden z operatorów robotów nie ucierpiał. Według źródeł hiszpańskich, zginął 61-letni podporucznik Guardia Civil, Francisco Morcillo, specjalista od unieszkodliwiania ładunków wybuchowych, pracujący w GC od 1973. 6 innych osób zostało rannych w wyniku zawalenia się części budynku sąsiadującego z obszarem wybuchu. Przewieziono ich do Valdemoro Hospital.

Zawsze kiedy rozważaliśmy możliwość takiego zdarzenia, jak zniszczenie naszych robotów, mieliśmy nadzieję, że spełnią one tym samym swoją najważniejszą funkcję - uchronią ludzi przed utratą życia i zdrowia. Teraz będziemy bogatsi również o to doświadczenie - skomentował to wydarzenie dr inż. Piotr Szynkarczyk, zastępca dyrektora PIAP ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.