Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

8,7 mld USD bez rozliczenia

Strategia i polityka, 28 lipca 2010

Amerykańskie dowództwa wydały 8,7 mld USD na odbudowę Iraku, bez żadnych pokwitowań. Środki te pochodziły głównie z eksportu irackiej ropy i gazu ziemnego.

Podstawowym problemem Iraku po rozpoczęciu okupacji, był brak wody i elektryczności. Teoretycznie to właśnie na te dwa cele miała zostać przeznaczona większość środków irackiego państwa / Zdjęcie: ICP

Opublikowany wczoraj raport specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku (SIGIR) ujawnił, że instytucje Pentagonu otrzymały w latach 2004-2007 9,1 mld USD, które pochodziły z eksportu irackiej ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zamrożonych środków, należących do rządu Saddama Husajna.

Były one wydawane przez dowództwa regionalne, wojskowe organy, powołane do odbudowy Iraku i poszczególne rodzaje wojsk, głównie inżynieryjne, łącznie przez 7 instytucji. Tylko jedna z nich, US Army Central Command, była w stanie w pełni rozliczyć się z przyznanych 400 mln USD.

Pozostałe nie mają dokumentacji, dotyczącej dysponowania łącznie 8,7 mld USD. Co więcej, wojsko nie wyznaczyło nawet osoby, odpowiedzialnej bezpośrednio za te fundusze. W związku z tym raport SIGIR konkluduje, że nie można określić, czy pieniądze były wydawane właściwie. Co więcej, mimo, że w 2007 Irakijczycy przejęli oficjalnie kontrolę nad swoimi finansami (w istocie działania poszczególnych ministerstw, przynajmniej do niedawna, były w pełni kontrolowane przez komórki ambasady USA w Bagdadzie), to do tej pory na kontach amerykańskich dowództw i instytucji znajdują się irackie fundusze, liczone w miliony USD.

Dysponenci pieniędzy bronią się, że dokumentacja finansowa znajduje się w oddziałach niższego szczebla i koniecznym jest szczegółowa kwerenda archiwalna, dla uzyskania obrazu wykonania poszczególnych przedsięwzięć gospodarczych. Faktem jest jednak, że do tej pory nie zrobiono nic, by rozliczyć wydatki.

Sprawa ta wpisuje się cały nurt nieprawidłowej polityki finansowej USA w Iraku. Amerykanie nie są w stanie doliczyć się miliardów USD, przekazanych na odbudowę Iraku, a pochodzących z pieniędzy podatników w USA. Podobna sytuacja dotyczyła pierwszego okresu finansowania dostaw uzbrojenia i wyposażenia dla nowych, irackich sił zbrojnych i policji. W pierwszym okresie okupacji - ze względu na zniszczenie systemu bankowego - wiele zakupów, także zagranicznych, było np. realizowanych za gotówkę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.