Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gwardia na granicy z Meksykiem

Strategia i polityka, 20 sierpnia 2010

Gubernator Kalifornii, Arnold Schwarzenegger skierował 224 żołnierzy Gwardii Narodowej do pomocy siłom policyjnym na granicy z Meksykiem.

</span>Gubernator Schwarzenegger w czasie ogłaszania swojej decyzji / Zdjęcie: Biuro gubernatora Kalifornii

Decyzja została ogłoszona w środę. Od 1 września na granicy z Meksykiem będzie działać 224 żołnierzy Gwardii Narodowej, wspierając akcje agentów służby granicznej (US Customs and Border Protection). Ich głównym zadaniem będzie patrolowanie granicy i zapobieganie nielegalnej imigracji oraz - przede wszystkim - przemytowi narkotyków.

Misja wojska będzie trwała rok, z możliwością jej przedłużenia. Jednocześnie zapowiedziano wzmocnienie kontyngentu, w razie zaistnienia takiej konieczności. Teksas stał się w ten sposób pierwszym z czterech granicznych stanów, który wysłał wojsko do pomocy cywilnej straży granicznej.

Krok taki rozważano od dłuższego czasu. Już w 2006 Schwarzenegger wydał rozporządzenie dopuszczające takie użycie wojska. Później był jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników wsparcia służb cywilnych. Ostatecznie, również dzięki jego staraniom, prezydent Barack Obama wystąpił niedawno do gubernatorów granicznych stanów z propozycją wykorzystania łącznie 1200 żołnierzy GN do likwidacji szlaków przerzutowych ludzi i narkotyków z sąsiedniego Meksyku.

Z drugiej strony, jest to przejaw słabości cywilnych instytucji USA, wobec wzrastającej fali nielegalnej imigracji i przemytu . Waszyngton skierował 6000 dodatkowych funkcjonariuszy, wzmocnił również techniczną osłonę granicy (zobacz: SBInet zamrożony, Ultralekki szmugiel), wreszcie zdecydował się na istotne wsparcie finansowe i sprzętowe meksykańskiego rządu (zobacz: Amerykańska pomoc dla Meksyku).

Działania te okazują się jednak nie w pełni skuteczne. Po istotnych osłabieniu karteli narkotykowych w Ameryce Południowej, większość handlu z USA przejęły grupy przestępcze z Meksyku. Przygraniczne miasta tego kraju od kilku lat stały się areną ich rosnących wpływów i walk między gangami. Miejscowa policja nie jest w stanie przywrócić spokoju. Do akcji pacyfikacyjnych skierowano nawet wojsko, co również nie przyniosło przełomu.

Wielu amerykańskich analityków uważa, że sytuacja w Meksyku stanowi większe wyzwanie dla administracji Baracka Obamy niż Irak. Postulują oni jeszcze bardziej intensywne wykorzystanie sił wojskowych dla zapewnienia stabilności po amerykańskiej stronie granicy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.