Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kazachstan buduje wytwórnię lotniczą

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 23 sierpnia 2010

Ministerstwo transportu i komunikacji Kazachstanu poinformowało o rozpoczęciu na terenie tego kraju budowy wytwórni lotniczej KazAwiaSpektr.

Budowa wytwórni rozpoczęła się przedwczoraj w pobliżu wsi Nowouzienka. W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego wziął udział Akim Obwodu Karagandskiego Sierik Achmetow i minister transportu i komunikacji Abelgazi Kusainow.

Inwestycja ma być warta 3,75 mld tenge (ok. 24 mln USD). 750 mln tenge kosztowało przygotowanie projektu. 50 mln tenge to środki obrotowe wyłożone przez udziałowców, a kredytu w wysokości ok. 3 mld tenge udzieli KazAgroFinans. Dyrektor KazAwiaSpektr, Aleksandr Waszczenko przewiduje, że inwestycja zwróci się w ciągu 8 lat.

Wytwórnię buduje lokalna kompania AK Nawigator przy współpracy przedsiębiorstwa MWEN z Kazania - twórcy samolotów, które mają być produkowane, i dostawcy technologii wytwarzania struktur z kompozytów polimerowych. Budowa ma być zakończona w przyszłym roku, a w 2011 ma rozpocząć się produkcja samolotów. Oprzyrządowanie produkcyjne ma dostarczyć macedoński Mikrosam.

Inicjatorzy przedsięwzięcia przewidują, że w wytwórni KazAwiaSpektr będzie powstawać 50 samolotów rocznie. Mają to być samoloty rolnicze Farmer-2 (na zdjęciu, udźwig środków roboczych - 300 l) i Farmer-500 (500 l). Ich cena ma wynosić, odpowiednio, 145 tys. USD i 195 tys. USD.

Docelowe zatrudnienie w wytwórni ma sięgnąć 125 osób. Specjaliści będą szkoleni w Kazaniu. Na miejscu powstanie biuro konstrukcyjne.

Samoloty Farmer produkowane są obecnie w Rosji. Kazachstan jest importerem tych samolotów (z Rosji pochodzi 80% parku lotniczego Kazachstanu). Łącznie w republice do prac agrolotniczych używanych jest 250 samolotów i śmigłowców należących do 15 kompanii (w tym AK Nawigator). Część z nich to paliwożerne An-2 (200 l benzyny i 50 l oleju na godzinę lotu). Władze Kazachstanu przewidują, że w 2015 liczba samolotów rolniczych w republice sięgnie 400-500 i będą to w znacznej mierze samoloty nowe. Wytwórnia planuje też uruchomienie wielozadaniowych samolotów Sunkar.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.