Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

AUSA – SMSS i HULC w 2011 do Afganistanu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 27 października 2010

Rozwijany przez Lockheed Martin robot transportowy SMSS (Ox 1) i egzoszkielet HULC, po zakończeniu wszystkich testów, pod koniec 2011 mają trafić do Afganistanu.

Najnowsza odmiana robota transportowego SMSS (Ox 1). Pojazd ma służyć  jako środek transportu sprzętu dla spieszonej drużyny piechoty, jak  również pozwalać na ładowanie używanych przez nich baterii

Na wystawie AUSA pokazano najnowszą odmianę sześciokołowego robota Ox 1, efekt programu Squad-Size Manned or Unmanned Support Vehicle (SMSS), zapewniającego transport pełnego wyposażenia (w tym plecaków oraz broni wsparcia) dla drużyny piechoty na dystansie do 200 km. Pojazd może być kontrolowany bezpośrednio z jego pokładu, zdalnie, w trybie wyznaczania punktów docelowych, lub może podążać za wybranym operatorem, omijając samodzielnie przeszkody. Masa wynosi 1720 kg, zaś ładowność 545 kg.

Podczas wystawy AUSA zaprezentowano 5 egzoszkieletów z pierwszej serii  produkcyjnej. Urządzenie jest cały czas modyfikowane, ale już na obecnym  etapie ujawnia niespotykane możliwości - długotrwały transport  obciążenia do 90 kg, takiego jak ciężka tarcza balistyczna czy karabin  maszynowy

Obecnie 6 istniejących prototypów poddawane było badaniom przez docelowego odbiorcę w Fort Riley. Dalsze testy będą realizowane w 2011. W tym samym roku kilka pierwszych pojazdów ma trafić do Afganistanu.

To samo dotyczy rozwijanego od kilku lat egzoszkieletu HULC. Pod koniec 2010 zostanie wysłany do badań klimatycznych, zaś - o ile je przejdzie - to w 2011 ma trafić na testy polowe do tego samego państwa, w którym obecnie zaangażowanych jest 92 tysiące amerykańskich żołnierzy.


Drukuj Góra