Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia kupiła Dingo 2

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 listopada 2010

Przedstawiciele Krauss-Maffei Wegmann poinformowali o podpisaniu z Norwegią umowy o sprzedaży 20 samochodów patrolowych Dingo 2. Trafią one do Afganistanu.

Dingo 2 zostały zakupione przez Bundeswehrę, a także wojska lądowe Belgii, Luksemburga, Austrii i Czech. Większość z nich zrealizowała zakupy pod kątem misji afgańskiej / Zdjęcie: KMW

350-osobowy kontyngent norweski skoncentrowany jest wokół dwóch, północnoafgańskich miast: Majmana i Mazar-e-Sharif. Przez długi czas obie miejscowości uznawane były za spokojne. Wraz z ofensywą talibów, także i tam dotarły działania zbrojne oraz coraz częstsze ataki na siły międzynarodowe.

W związku z tym Oslo zdecydowało się na wyposażenie kontyngentu w nowoczesne samochody patrolowe, zmniejszające skutki wybuchów min i IED, jak również zapewniające wysoki poziom ochrony balistycznej.

Ostatecznie zdecydowano się na zakup 20 niemieckich Dingo 2. Producent poinformował o kontrakcie 29 października, nie ujawnił jednak wartości zlecenia.

Wiadomo jedynie, że KMW dostarczy do Afganistanu 10 pierwszych pojazdów już w połowie listopada. Drugi transport powinien dotrzeć na miejsce w lutym przyszłego roku. Niemcy wyślą w strefę walk również grupę mechaników i będą odpowiadać za serwisowanie i naprawy wozów. Zobowiązali się również do wyszkolenia załóg. Kontrakt zakłada opcję na zakup dodatkowych Dingo 2.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.