Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dolary na Iron Dome

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 grudnia 2010

Izba Reprezentantów USA zdecydowała o przeznaczeniu ponad 200 mln USD na wdrożenie do służby izraelskiego systemu antyrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome.

</span>Iron Dome, wystawiona w czasie tegorocznego Eurosatory w Paryżu / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Iron Dome został wybrany przez izraelskie władze wojskowe, jako system do zwalczania artyleryjskich pocisków rakietowych i klasycznych pocisków kalibru 155 mm, w lutym 2007. Od tego czasu Rafael Advanced Defense Systems, przy wsparciu technologicznym USA, wdrożył system oraz przekazał wojsku dwie baterie, przeznaczone do ochrony południowej i północnej granicy kraju. Osiągną one gotowość operacyjną na początku 2011 (zobacz: Iron Dome z opóźnieniem). Do tej pory program pochłonął ok. 215 mln USD.

Izrael ma jednak zbyt mało pieniędzy, by zakupić kolejne baterie i zintegrować je z systemem dowodzenia i rozpoznania sił zbrojnych. W związku z tym administracja Baracka Obamy zdecydowała się przekazać 205 mln USD na kontynuowanie programu.

Latem kwestia przekazania pieniędzy z bieżącego budżetu 2011 (który rozpoczął się 1 października 2010), trafiła do izby reprezentantów, uzyskując od razu wstępną aprobatę. Wczoraj została kwota ponad 200 mln USD została włączona do budżetu państwa. W Najbliższym czasie preliminarz ten zostanie przekazany do Senatu, dla ostatecznego zatwierdzenia.

Kwota powinna wystarczyć na wyprodukowanie i rozmieszczenie przynajmniej 8 baterii. Jest porównywalna z wartością rocznych, amerykańskich donacji budżetowych na pozostałe elementy izraelskiej tarczy antyrakietowej: systemy David`s Sling, Arrow-2 i Arrow-3.

W przypadku ostatecznej akceptacji - co w zasadzie jest przesądzone - będzie to pierwsza, bezpośrednia donacja amerykańska do izraelskiego programu. Nie jest przy tym jasne, czy kwota ta zostanie dołączona do sumy bezzwrotnej pomocy wojskowej, która w 2011 ma osiągnąć 2,85 mld USD (by od 2013 ustabilizować się na pięć lat na poziomie 3,15 mld USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.