Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ograniczenie współpracy USA i Japonii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 06 stycznia 2011

Japonia i USA przerwały wspólny rozwój oprogramowania okrętowego systemu obrony przeciwrakietowej. Powodem jest brak uzgodnienia warunków eksportu uzyskanych w programie technologii.

Warunki programu rozpoczętego w 2004, a intensywnie realizowanego w latach 2004-2009, zakładały konieczność uzyskania zgody obu stron na sprzedaż uzyskanych technologii krajom trzecim. W programie BMDOAR (Ballistic Missile Defense Open Architecture Research) uczestniczyły państwowe i prywatne przedsiębiorstwa z obu krajów. Celem było udoskonalenie oprogramowania systemów okrętów przenoszących system Aegis. W kolejnej fazie, przewidzianej na lata 2010-2015, miała powstać m.in. nowa generacja rakiet przechwytujących SM-3. Na tę część Japonia miała przeznaczyć 9,2 mld jenów (113,3 mln USD), w tym 1,6 mld jenów w 2010.

W październiku 2009 sekretarz obrony USA Robert Gates zwrócił się do japońskiego ministra Toshimi Kitazawa o zmianę obowiązujących zasad. Amerykanie zamierzali bowiem wykorzystać efekty wspólnych prac, finansowanych w dużej mierze przez Japończyków, w nowym programie obrony antyrakietowej, skierowanym do państw Europy (Nowa tarcza według Pentagonu, 2009-09-18, Nie będziemy tarczą?, 2009-10-19), a ogłoszonym we wrześniu 2009 przez prezydenta Baracka Obamę. W maju 2010 rząd Japonii ogłosił, że rozważy możliwość zmian do końca roku. Na początku grudnia premier Japonii poinformował, że jego kraj nie zgadza się na propozycje USA, co wpisuje się w politykę ochłodzenia stosunków ze słabnącym mocarstwem (Kryzys japońsko-amerykański, 2009-10-26) i oszczędności w branży obronnej (Japońskie spowolnienie, 2009-12-18).

W 2004 rząd Japonii postanowił, że rodzimych przedsiębiorstw uczestniczących w programie z USA nie będą obowiązywały trzy obowiązujące dotąd zasady. Mówiły one o zakazie eksportu do krajów komunistycznych, państw uczestniczących w konfliktach zbrojnych, a także objętych embargiem ONZ. Umowa USA - Japonia mówiła zaś o konieczności uzyskiwania zgody przez Waszyngton na eksport technologii i rozwiązań wytworzonych we wspólnym programie. Ze strony Tokio zgody miał udzielać minister obrony na wniosek ambasadora USA.

W nowej sytuacji oba kraje będą realizować programy rozwojowe oddzielnie. USA już zapowiedziały samodzielne kontynuowanie prac nad doskonaleniem systemu Aegis i rakiet SM-3. Nie jest jasne, na jakich zasadach Amerykanie będą mogli korzystać z efektów dotychczasowych prac.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.