Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Okręty podwodne cichsze niż kiedykolwiek?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 stycznia 2011

Naukowcy Uniwersytetu Illinois zaprezentowali nową powłokę wygłuszającą fale dźwiękowe, która może znacznie utrudnić wykrywanie okrętów podwodnych za pomocą sonarów.

Prototypowa  płytka pokryta struktura wygłuszającą, która składa się z  koncentrycznych pierścieni. Wgłębienia oraz łączące je kanały pozwalają  wygłuszyć fale dźwiękowe, a w konsekwencji zminimalizować możliwość  wykrycia obiektu przez systemy hydroakustyczne / Zdjęcie: Uniwersytet  Illinois - L. Brian Stauffer

Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Nicolasa Fanga opracował funkcjonujący prototyp Szerokozakresowej Osłony Akustycznej, która umożliwia pochłanianie i rozpraszanie fal ultradźwiękowych, poważnie utrudniając wykrywanie o obiektów za pomocą sonaru. Opracowana struktura rozprasza fale w swoim wnętrzu zamiast odbijać je na zewnątrz.

Osłona została wykonana z metamateriału (materiału o właściwościach nie występujących w naturze) w formie płytki składającej się z 16 koncentrycznych pierścieni, z których każdy ma prostokątne wypukłości różnej wielkości - obwodów akustycznych umieszczonych w taki sposób, aby odpowiednio kierunkować fale dźwiękowe. Każdy z pierścieni ma inny wskaźnik refrakcji, co wpływa na prędkość fali przemieszczającej się pomiędzy okręgami.

Zespół przetestował właściwości powłoki, ukrywając za nią metalowy cylinder. Obiekt zanurzony w wodzie został poddany działaniu fal ultradźwiękowych. Efektem było znaczące zmniejszenie ilości odbitych fal lub wręcz niemożliwość wykrycia przez zastosowany sonar. Kolejnym etapem było zastosowanie struktur o różnych kształtach i gęstości materiału. W wyniku doświadczenia okazało się, że te parametry nie miały wpływu na skuteczność wygłuszania. Zaletą zastosowanego rozwiązania jest skuteczność w bardzo szerokim zakresie, od 40 do 80 KHz, z teoretyczną możliwością opracowania struktury skutecznej przy częstotliwości rzędu dziesiątków MHz.

Osłona może znaleźć zastosowania nie tylko w wojsku. Wykorzystana w budowie komór bezechowych umożliwi uzyskiwanie znacznie dokładniejszych pomiarów charakterystyk badanych obiektów. Może to być bardzo istotne w zastosowaniach praktycznych, np. w medycynie, przy badaniach ultrasonograficznych pacjentów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.