Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Argentyna skonfiskowała narkotyki i broń z C-17 USAF

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 lutego 2011

Funkcjonariusze argentyńscy skonfiskowali niezgłoszone narkotyki, sprzęt rozpoznawczy i uzbrojenie, znalezione na pokładzie samolotu transportowego US Air Force, który 10 lutego wylądował na lotnisku w Buenos Aires.

Należący do lotnictwa wojskowego USA samolot transportowy C-17 przybył 10 lutego z Fort Bragg w Karolinie Północnej do Buenos Aires w związku z policyjnymi ćwiczeniami w ratowaniu zakładników - ofiar zamachów terrorystycznych. Przywiózł m.in. 8 oficerów i lekarza. Po wylądowaniu samolot został przeszukany przez funkcjonariuszy argentyńskich, którzy znaleźli na jego pokładzie niezadeklarowane narkotyki, broń maszynową i wyposażenie rozpoznawcze. Narkotyki to dawki morfiny nieuwzględnione w dokumentach przedstawionych przez Amerykanów. Niezgłoszony ładunek został skonfiskowany, a samolot wrócił do USA z osobami, które znajdowały się na jego pokładzie.

Przedstawiciele Departamentu Stanu USA stwierdzili wczoraj, że C-17 przewoził wyposażenie związane z planowanymi ćwiczeniami, w tym akumulatory, lekarstwa i środki łączności. Ich zdaniem, broń maszynowa to pojedynczy karabin, a wyposażenie rozpoznawcze to urządzenie łączności zintegrowane z odbiornikiem GPS. Urzędnicy z Waszyngtonu zauważyli też, że przeszukanie samolotu nie było uzgodnione z Amerykanami. US Assistant Secretary of State for Western Hemisphere Affairs, Arturo Valenzuela wezwał do zwrotu skonfiskowanego ładunku.

W odpowiedzi argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał USA do przeproszenia za łamanie prawa argentyńskiego. - Wszyscy, także Amerykanie, muszą przestrzegać prawa obowiązującego w Argentynie - powiedział telewizji CNN. Zaznaczył, że załoga samolotu nie potrafiła wyjaśnić przeznaczenia zakwestionowanego ładunku.

Argentyńczycy wezwali Amerykanów do przeprowadzenia wspólnego śledztwa dla wyjaśnienia incydentu. Planowane ćwiczenia odwołano (miały być trzecie z kolei, poprzednie przeprowadzono w sierpniu 2009 i 2010). Timerman powiedział, że uniknięto w ten sposób sytuacji, która zdarzyła się na początku lutego w Salwadorze, gdzie podczas kursu w International Law Enforcement Academy policjanci z Buenos Aires byli szkoleni przez Amerykanów w stosowaniu tortur.

Stosunki USA z Argentyną pogarszają się coraz bardziej. Buenos Aires prowadzi politykę uniezależniania się od Waszyngtonu, między innymi w zakresie produkcji i zakupów uzbrojenia (Argentyna zrywa z Lockheed Martinem, 2007-12-06). Kolejne pogorszenie nastąpiło po opublikowaniu przez portal WikiLeaks depesz amerykańskiej dyplomacji zawierających wiele krytycznych uwag o przywódcach południowoamerykańskich, wśród których było sto depesz z Buenos Aires. Niektóre mówiły o korupcji panującej w Argentynie.

Barack Obama planując lutową wizytę Ameryce Południowej pominął Argentynę. Plan podróży objął Salwador, Brazylię i Chile. Prezydent Cristina Fernandez potraktowała to jako zniewagę i wezwała przywódców innych państw do potępienia polityki USA. Według Amerykanów, nastroje antyamerykańskie wykorzystywane są do wzmocnienia pozycji niektórych polityków przed planowanymi na październik wyborów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.