Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zachodnie działa rosyjskich okrętów?

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 18 lutego 2011

Wizytujący na początku lutego stocznię Siewirnaja Wierf, dowódca marynarki wojennej adm. Władymir Wysocki nie wykluczył instalowania na nowych fregatach importowanych dział morskich.

Makieta armaty morskiej A-192 kalibru 130 mm. Jej dopełnieniem jest rozbudowany pod pokładem magazyn amunicyjny / Zdjęcie: Nowosti WPK

Rosyjska marynarka wojenna zamierza kupić ok. 20 nowoczesnych fregat projektu 22350. Jednostki o wyporności 4,5 tys. t mają stać się w przyszłości podstawowymi okrętami WMF strefy oceanicznej. Pierwszy z nich, Admirał Gorszkow powinien wejść do służby jeszcze w bieżącym roku (zobacz: Wodowanie Gorszkowa).

Głównym uzbrojeniem artyleryjskim fregat ma być automatyczne działo A-192 kalibru 130 mm, budowane przez OAO MZ Arsenał. Obecnie system znajduje się w fazie wdrożeniowej, a prace powinny zakończyć się - zgodnie z harmonogramem - w 2012.

Według oficjalnych danych producenta, zestaw ma masę jedynie 25 t bez amunicji, szybkostrzelność obliczana jest na 30 strzałów/min, zasięg - przy strzelaniu do celów morskich - wynosi 23 km i powietrznych - 18 km. Obsługę stanowi 5 marynarzy.

Wśród dział podobnego kalibru wyróżnia się włoska Otobreda 127mm/64 Lightweight, przeznaczona właśnie dla fregat. System jest również w fazie wdrożeniowej, ma jednak lepsze charakterystyki. Masa zestawu wynosi 22 t. Armata dysponuje również większą szybkostrzelnością (40 strzałów/min) i zasięgiem strzelania, a przy wykorzystaniu amunicji z dodatkowym napędem rakietowym Otobreda może razić cele oddalone nawet o 75 km. Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej nie sugerował jednak, by miałaby ona konkurować z A-192. Nie wymienił również jakiegokolwiek innego modelu zagranicznego działa morskiego.

Adm. Wysocki dodał natomiast, że marynarka wojenna rozpatruje możliwość importowania zachodnich siłowni dieslowskich i silników agregatów pokładowych. Na razie nie podjęto jednak w tej sprawie żadnych decyzji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.