Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

W Niemczech rozbił się A-10 USAF

Lotnictwo wojskowe, 01 kwietnia 2011

W zachodnich Niemczech rozbił się samolot szturmowy USAF A-10. Jego pilot zdołał się katapultować i przeżył.

Samolot odbywał rutynowy lot treningowy. Wystartował do niego z bazy Spangdahlem. Do wypadku doszło o 15:37 na północ od Wittlich w rejonie Laufeld przy podejściu do lądowania. Samolot rozbił się w polu i częściowo spłonął (zdjęcia: dapd i Klaus Kimmling), 300 metrów od budynków mieszkalnych i 500 metrów od autostrady (skrzyżowanie Bernkastel - Wittlich). Straż pożarna znalazła się na miejscu wypadku już po 3 minutach.

Pilotowi udało się katapultować. Wylądował ok. 20 m od wraku. Ranny (z podejrzeniem urazu kręgosłupa) został odwieziony do szpitala. W akcji ratowniczej brał udział śmigłowiec.

Rozbity samolot to Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II (nieoficjalnie Warthog) z 81st Fighter Squadron 52nd Fighter Wing z Spangdahlem AFB. Na jego pokładzie znajdowało się ponad tysiąc sztuk amunicji. Przyczyny wypadku nie są znane. Od kilku lat znane są problemy z wytrzymałością centropłatów A-10 (Wzmocnienie A-10, 2010-01-20). Za ich wzmocnienie odpowiada Boeing.

Kilka F-16, 6 A-10 i C-130J z bazy Spangdahlem bierze udział w operacji Odyssey Dawn nad Libią (Atak na Libię, 2011-03-19, Atak na libijskie okręty, 2011-03-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra