Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Znalazł się właściciel Domodiedowa

Lotnictwo cywilne, 18 maja 2011

Londyńska giełda poinformowała, że 100% akcji DME Ltd - właściciela portu lotniczego Domodiedowo, posiada Dmitrij Kamienszczik. Wcześniej władze FE miały problemy ustaleniem faktycznego właściciela podmoskiewskiego lotniska.

Po serii problemów z bezpieczeństwem, niezawodnością i ekologią podmoskiewskich portów lotniczych (start-5563]Domodiedowo bez prądu, 2010-12-26), ustaleniem ich statusu właścicielskiego - na żądanie prezydenta Dimitrija Miedwiediewa - zajęła się prokuratura i izba skarbowa (start-6205]Kto jest właścicielem Domodiedowa?, 2011-05-03). Oficjalnie nie podano jednak pełnej informacji na ten temat, bo nie udało się do niej dotrzeć. Dopiero teraz na stronie internetowej londyńskiej giełdy pojawiła się informacja, że posiadaczem 100% akcji DME Limited z siedzibą w raju podatkowym na brytyjskiej wyspie Man (1 Castle Street, Castletown) - posiadacza portu lotniczego Domodiedowo, jest Dmitrij Kamienszczik. Według informacji prasowej spółki, wcześniej jej współwłaścicielem był Walerij Kogan, który jednak odsprzedał akcje.

Informacja pojawiła się w związku z planowaną pierwszą publiczną emisją akcji DME Ltd. Informacje na temat warunków emisji mają zostać udostępnione jutro. Organizatorem emisji jest Goldman Sachs przy współpracy z JP Morgan, Morgan Stanley i Citigroup. Emisja ma przynieść spółce miliard dolarów, czyli prawdopodobnie 20-25% obecnej wartości akcji. Według analityków, rosyjscy właściciele podmoskiewskich portów lotniczych, którzy weszli w ich posiadanie w niejasnych okolicznościach, chcą dopuścić zagranicznych współwłaścicieli, by uniknąć groźby ewentualnej renacjonalizacji. Rząd FR rozważał ją, by połączyć porty w jedną organizację.

Według udostępnionych informacji, Domodiedowo, które w 1998 - gdy przejęła nad nim kontrolę DME Ltd. - było trzecim pod względem wielkości portem lotniczym Moskwy, teraz jest największe w Europie Wschodniej. W 2010 obsłużyło 22,3 mln pasażerów 77 linii lotniczych, w tym 49 zagranicznych. Port utrzymywał stałe połączenia z 195 lotniskami w FR i na świecie.

DME Ltd. wypracowała w 2010 przychód równy 29,68 mld rubli (ponad miliard dolarów), a EBITDA 12,74 mld rubli (ok. 450 mln USD). W 2009 wyniki były skromniejsze: przychód 24,4 mld rubli, a EBITDA 7,87 mld rubli. Analitycy oceniają te wyniki jako bardzo dobre, zbliżone do najlepszych operatorów portów lotniczych na świecie. Proporcje przychodów i zysków odpowiadają niemieckiej spółce Fraport - operatorowi kilku tamtejszych portów lotniczych, w tym największego - Frankfurtu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.