Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie w sprawie tarczy

Strategia i polityka, 18 stycznia 2008

USA i Czechy prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy podpiszą trzy ramowe porozumienia dotyczące rozmieszczenia stanowiska radarowego amerykańskiego systemu antybalistycznego.

Taką informację podał New York Times, powołując się na ministra spraw zagranicznych Czech, Karela Schwarzenberga. Porozumienia mają dotyczyć kolejno: ulokowania instalacji radarowej na czeskim terytorium, współpracy amerykańskich i czeskich przedsiębiorstw przy opracowywaniu, rozwijaniu i rozmieszczaniu systemu obrony przeciwrakietowej, wreszcie statusu sił amerykańskich na czeskim terytorium. Dokumenty mają zostać podpisane do końca wiosny.

Czechy nie stawiają tak wysokich żądań, jak Polska. Nasz sąsiad zabiega, by w budowie stanowiska radarowego wzięły udział miejscowe przedsiębiorstwa. Natomiast premier Mirek Topolanek oświadczył - po spotkaniu w Pradze z szefem amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej, generałem Henrym Oberingiem - że jego rząd chce uzyskać dostęp do wyników badań wojskowych, dotyczących skuteczności systemu. Gość zapewnił, że jest on sprawny, a z 42 prób przeprowadzonych od 2001 roku w realnych warunkach, 34 były udane. Wykryte niesprawności zostały - według niego - usunięte.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.