Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nagrody za bezpieczeństwo

Lotnictwo cywilne, 20 maja 2011

Europejska organizacja lotnictwa biznesowego przyznała nagrody za wysoki poziom bezpieczeństwa lotów. Otrzymały je: Aero-Dienst, Gesair, PrivatAir, Tyrol Air Ambulance, Robert Bosch i DC Aviation.

Dassault Falcon 2000, należący do hiszpańskiej Gestair, która została uhonorowana platynową nagrodą EBAA / Zdjęcie: Bonedome

Nagrody Bezpieczeństwa Lotów przyznawane są przez European Business Aviation Association (EBAA) i amerykańską National Business Aviation Association (NBAA). Nagrodę platynową przyznaje się za 50 lat lub 100 tys. h lotów bez wypadku. Nagrodę złotą - odpowiednio za 40 lat lub 80 tys. h.

W bieżącym roku pierwsze z wyróżnień otrzymały niemiecka Aero-Dienst, hiszpańska Gesair i szwajcarska PrivatAir. Złote nagrody przypadły natomiast wyłącznie niemieckim spółkom: Tyrol Air Ambulance, świadczącej przy pomocy kilku samolotów usługi sanitarne, Robert Bosch (przedsiębiorstwo podległe koncernowi o tej samej nazwie) i DC Aviation.

Przedsiębiorstwa te dysponują z reguły zarówno samolotami dyspozycyjnymi, jak i przebudowanymi na potrzeby klientów biznesowych Boeingami i Airbusami.

W przypadku PrivatAir, dysponującej wyłącznie przebudowanymi maszynami Boeinga, zdobycie nagrody EBAA nie jest wyjątkowym wyzwaniem, porównując ją do podobnej wielkości, klasycznych przewoźników z Europy. Współczesne samoloty pasażerskie zapewniają bowiem wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie zaś na Starym Kontynencie, gdzie obowiązują wyśrubowane normy, piloci charakteryzują się dobrym wyszkoleniem, a pracownicy obsługi naziemnej - odpowiednią kulturą techniczną (zobacz np.: Bezpieczeństwo lotnicze 2009).

Większym wyzwaniem jest utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla nieco mniejszych maszyn, jak w przypadku założonej w 1958 Aero-Dienst. Dysponuje ona obecnie 12 odrzutowcami dyspozycyjnymi i jednym śmigłowcem. Niestety, zanotowała ona jeden, śmiertelny wypadek. W 1993, zaraz po starcie z Kolonii rozbił się należący do spółki Learjet 35A. Zginęli wszyscy na pokładzie: dwóch pilotów i tyluż pasażerów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.