Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

70-letnie okręty

Marynarka wojenna, 01 czerwca 2011

US Navy planuje wydłużyć po raz kolejny okres wykorzystywania okrętów dowodzenia typu Blue Ridge, do 2039. Będą wtedy miały za sobą prawie 70 lat służby.

USS Blue Ridge to okręt o wyporności standardowej 13 tys. t i pełnej 19,6 tys. t oraz długości 194 m. Jego załogę stanowi 530 oficerów i marynarzy. Jednostka, uzbrojona w zestawy obrony bezpośredniej, wykorzystywana jest jako punkt dowodzenia operacjami połączonymi na Pacyfiku - jest okrętem flagowym 7. Floty. Ostatnio z pokładu drugiej jednostki, USS Mount Whitney, okrętu flagowego 6. Floty na Morzu Śródziemnym, dowodzono pierwszym etapem ataków na Libię / Zdjęcie: US Navy

USS Blue Ridge wszedł do służby w listopadzie 1970. Bliźniaczy USS Mount Whitney - trzy miesiące później. Na ich pokładzie mieszczą się specjalistyczne systemy dowodzenia operacjami wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Podstawowym przeznaczeniem jest umożliwienie sprawnego kierowania operacjami desantowymi. Jednostki zachowały jednak zdolność do przewozu i desantowania do 700 żołnierzy - jednak bez ciężkiego sprzętu.

Kolejne plany zastąpienia ich nowymi jednostkami były zarzucane. Zakładano w związku z tym utrzymanie ich w służbie do 2029. Jednak w planie rozwoju marynarki wojennej na najbliższe 30 lat, przesłanym do Kongresu USA w połowie maja, okres ten wydłużono do 2039. Oznacza to, że okręty typu Blue Ridge mogą pobić rekord użytkowania w US Navy. Większość amerykańskich jednostek służy od 35 do 50 lat - w tym ostatnim przypadku chodzi o duże lotniskowce.

Plan przekazany parlamentarzystom zakłada do 2041 otrzymanie 275 nowych okrętów, łącznie z kilkoma szybkimi okrętami transportowymi, opłacanymi z budżetu wojsk lądowych.

Wśród nich największą grupę stanowić będą fregaty LCS, przeznaczone do działań na wodach przybrzeżnych. US Navy definitywnie zrezygnowała natomiast z niszczycieli nowego typu, koncentrując się w zamian na coraz to nowych odmianach USS Arleigh Burke (DDG-51), które mają być budowane aż po 2041, stając się potencjalnie najdłużej na świecie produkowanym okrętem jednego typu.

Dowództwo US Navy zrewidowało również plany, dotyczące wymiany okrętów desantowych i pomocniczych. Nowe jednostki powinny wchodzić z reguły do służby nieco później, niż wcześniej planowano lub w nieznacznie mniejszej liczbie. Zamierzenia, dotyczące pozostałych, podstawowych typów okrętów pozostały bez zmian.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.