Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec Striżi i Russkich Witjazi?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 czerwca 2011

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przewiduje rozformowanie zespołów akrobacyjnych latających na samolotach bojowych MiG-29 i Su-27. Ma je zastąpić grupa na szkolno-treningowych Jakach-130.

Informacje o planach rozformowania zespołów akrobacyjnych Striżi (MiG-29) i Russkije Witjazi (Su-27) mają na razie charakter nieoficjalny. Według rosyjskich mediów, minister obrony Anatolij Sierdiukow stwierdził, że gięcie pętli na samolotach bojowych jest zbyt drogie. W efekcie miała zapaść decyzja, że ostatnie występy obu zespołów będą miały miejsce na salonie lotniczym MAKS 2011.

Ministerstwo obrony i dowództwo WWS pracują obecnie w warunkach ścisłej tajemnicy nad dokumentem o Stanie narodowej grupy pilotażowej. Wnioski z tego opracowania mają prowadzić do utworzenia zespołu akrobacyjnego latającego na tańszych w eksploatacji niż MiG-29 i Su-27 nowych samolotach szkolno-treningowych Jak-130. Na razie nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Krytycy nowej koncepcji twierdzą, że Jaki-130 to w praktyce nie rosyjskie samoloty, a składankach podzespołów pochodzenia zachodniego. Nowy zespół nie będzie więc promować produktów przemysłu lotniczego FR. Przypominają też, że 2 lata premier Władimir Putin obiecywał Russkim Witjazom nowe samoloty. 5 kwietnia br. zespół obchodził 20-lecie powstania.

Russkije Witjazi powstały na bazie 237. gwardyjskiego Proskurowskiego pułku lotniczego z podmoskiewskiej Kubinki. Już we wrześniu 2001, kilka miesięcy po sformowaniu, grupa wystąpiła poza FR - w W. Brytanii. Zespół lata na samolotach Su-27P i Su-27UB.

Striżi powstały 6 maja 1991 także na bazie 237. gwardyjskiego Proskurowskiego pułku lotniczego. Wchodzi w skład Ośrodka pokazów techniki lotniczej im. I.N. Kożeduba. Zespół lata na myśliwcach MiG-29.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.