Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzeci rok Proteusa

01 lipca 2011

Projekt Proteus, którego celem jest stworzenie zintegrowanego systemu wspomagającego działania antyterrorystyczne i antykryzysowe, zakończył 3 lata realizacji. Do końca pozostały jedynie dwa.

Pokaz w rok po inauguracji projektu, w 2009. Nowy system wchłonie zmodernizowane, istniejące już urządzenia, np. mobilne roboty warszawskiego PIAP, w tym prezentowanego Ibisa o masie 300 kg / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

System Proteus ma umożliwić służbom ratunkowym, ale również policji i wojsku, na skuteczne przeciwdziałanie w sytuacjach katastrof - szczególnie przemysłowych - czy zagrożenia bezpieczeństwa. Stąd pełna nazwa projektu, Proteus - Zintegrowany Mobilny System Wspomagający Działania Antyterrorystyczne i Antykryzysowe.

Składać się będzie z kilku elementów, z których najważniejszy to osadzone na podwoziu samochodu ciężarowego Mobilne Centrum Dowodzenia (MCD), wyposażone w systemy łączności, przekazu i obróbki danych. Tam będą trafiały informacje z samolotów bezzałogowych i trzech typów robotów mobilnych. Wykorzystanie platform bezzałogowych jest niezbędne w warunkach skażeń. Dane będą mogły być również bezpośrednio przekazywane do centrów reagowania kryzysowego, policji czy straży pożarnej.

Pozostałe elementy systemu to m.in. czujniki przenośne (głównie służące do wykrywania skażeń chemicznych i radiologicznych) i osobiste (dla monitorowania stanu zdrowia ratowników, określenia ich położenia oraz zwiększenia skuteczności kierowania akcją), Mobilne Centrum Operatorów Robotów oraz symulator robota mobilnego.

W projekcie Proteus rozwijane są trzy rodzaje robotów mobilnych. Oprócz prezentowanego już dużego urządzenia, ratownicy mają dysponować średnim i małym, przedstawionym na rysunku / Rysunek: PIAP

Program realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów - wnioskodawca i koordynator projektu, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska (Wydział Inżynierii Materiałowej, Zakład Automatyki i Osprzętu Lotniczego, Zakład Teorii Maszyn i Robotów, Instytut Radioelektroniki) oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

W zakończonym 30 czerwca trzecim roku programu rozpoczęto już przygotowania do wdrożenia systemu. Mobilne roboty rodem z PIAP trafiły już do jednostek Państwowej Straży Pożarnej wyspecjalizowanych w ratownictwie chemicznym oraz do Zakładowej Straży Pożarnej Petrochemii Płock.

Celem testów była identyfikacja specyficznych wymagań ratownictwa chemicznego (podwyższona odporność na oddziaływanie chemiczne, podatność na dekontaminację, specyficzne zdolności manipulacyjne, obsługa czujników i pobieranie próbek) oraz budowa świadomości Straży Pożarnej w kwestii możliwości zastosowania robotów mobilnych w działaniach operacyjnych, głosi oficjalny komunikat Centrum Badań Kosmicznych PAN, które odpowiada m.in. za reprezentowanie konsorcjum przed mediami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.