Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy system przeciwlotniczy Iranu

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 października 2011

Iran wprowadził oficjalnie do uzbrojenia nowy system przeciwlotniczy średniego zasiegu - Mersad. Jego pociski rakietowe Shahin mają zasięg 70-150 km.

Według agencji FARS, opracowany przez rodzime ośrodki badawczo-produkcyjne system przeciwlotniczy średniego zasięgu Mersad (zasadzka) został wprowadzony do uzbrojenia w pierwszej kolejności w bazie wojsk lotniczych Islamskiego Korpusu Obrońców Rewolucji (Islamic Revolution Guards Corps, IRGC) Khatam-ol-Anbia (Vahid-Reza Alaei). Tam też 29 września odbyła się związana z tym wydarzeniem uroczysta ceremonia. Wcześniej system przeszedł cykl zakończonych powodzeniem testów. Seryjną produkcję systemów Mersad rozpoczęto w kwietniu 2010.

Mersad jest całkowicie cyfrowy i może korzystać z danych uzyskiwanych z różnych źródeł. Uzupełnia go symulator, służący do szkolenia obsługi. Według ministra obrony Iranu, Ahmada Vahidi, wchodzące w jego skład pociski rakietowe Shahin są bardzo zwrotne. Ich głowice są odporne na działanie środków zakłócających i mogą zwalczać także cele nisko lecące. Vahidi ocenił, że pociski Shahin znacznie przewyższają stare, amerykańskie Hawki z lat 1970. o zasięgu ok. 25 km, których układ aerodynamiczny powielają.

Mersad nie jest pierwszym nowym systemem przeciwlotniczym, który umieszczono w ostatnim czasie w bazie Khatam-ol-Anbia. Na początku września 2011 zainstalowano tam inny system przeciwlotniczy średniego zasięgu Shalamcheh. Jego pociski rakietowe rozwijają prędkość Ma3,5.

W lutym 2010 poinformowano o rozpoczęciu prac nad irańskim odpowiednikiem rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-300. Teheran zdecydował się na ten krok po wprowadzeniu w życie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniającej dostaw do Iranu uzbrojenia. FR odmówiła wówczas dostarczenia zestawów S-300 zamówionych w 2007 (Irański pozew przeciw Rosji, 2011-08-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.