Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prace nad Dragonem

Astronautyka, 22 października 2011

NASA zatwierdziła wstępny projekt systemu ratunkowego statku kosmicznego Dragon, opracowywanego przez prywatną Space Exploration Technologies (SpaceX).

Moment oddzielenia się kapsuły od drugiego członku rakiety Falcon

Ze względu na zbliżający się kres lotów promów kosmicznych i wydłużające się prace przy statkach nowej generacji, NASA zleciła pod koniec 2008 opracowanie i zbudowanie rakiet na okres przejściowy amerykańskim przedsiębiorstwom prywatnym: SpaceX i Orbial (zobacz: Prywatni dostawcy na ISS), wydając na ten cel łącznie 3,5 mld USD.

Realizując umowę, SpaceX opracowała już rakiety Falcon 1 i większą Falcon 9 (zobacz: Próbny start Falcona). Obecnie trwają prace nad załogową kapsułą statku, Dragonem.

Jednym z jej zadań będzie próba uratowania załogi, w przypadku nieudanego startu lub wynoszenia, jeszcze w granicach ziemskiej atmosfery. Niedawno zaproponowane rozwiązanie zostało pozytywnie ocenione przez zleceniodawcę i płatnika, NASA. Przedstawiciele agencji uznali, że propozycja jest możliwa do zrealizowania.

Przekrój kapsuły ratowniczej Dragona. Rysunek pokazuje rozkład miejsc dla 7 kosmonautów, ukryty pod odrzucaną kopułą właz, którym załoga łączyć się będzie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz - na dole - silniki korygujące lot pojazdu. Mogą one jednocześnie służyć do katapultowania kapsuły w trakcie nieudanego startu i wynoszenia, a w przyszłości - do samodzielnego lądowania na powierzchni Ziemi lub innych obiektów w kosmosie / Zdjęcie i rysunek:SpaceX

Ukrycie silników wewnątrz ścian kadłuba zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Po drugie, umożliwia powrót na Ziemię w przypadku prawidłowego przebiegu lotu. Zmniejsza to w istotny sposób koszty, których redukcja jest jednym z celów producenta i NASA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.